כאב ראש

  כאב ראש הנו אחד מסוגי הכאב, מקור הסבל וירידה באיכות החיים הנפוץ ביותר. למעלה מ 30% מהאנשים סובלים מכאבי ראש כתופעה כרונית המופיעה בתדירות משתנה. רק לעיתים נדירות, כאב ראש מעיד על מצב בריאותי חמור. למרות הסבל הגדול והכאב המשתק, מרבית האנשים סבורים שאין פתרון לכאבם, מלבד כדור המשכך את הכאבים.

  אבחון מקור הכאב ראש

  בחלק קטן מהמקרים, כאבי הראש קשורים לבעיות עיניים, אף, גרון, שיניים,אוזניים, פגיעה פיסית, גידול בראש, או  כתוצאה ממחלה כל שהיא (כאב משני). מרבית כאבי הראש הם כתוצאה ממתח שרירים (בכתפיים, צוואר וגב) וכאב ראש ללא סיבה מובנת (כאב ראשוני).

  בדיקת רופא הכוללת בדיקה גופנית, בדיקות דם ובמקרים מסוימים צילום מערות האף או CT, מספקת אבחנה כללית ומוודא שהמקרה אינו חמור ומסוכן.

  יש כאבי ראש אבל הרופא אומר שאני בריא/ה

  ברוב המקרים של כאבי הראש, נעשים כל הבדיקות האפשריות וכולן יוצאות תקינות, כלומר – בריא לגמרי וסובל כמעט כל יום.

  במקרים של כאבי ראש כרוניים, הטיפול הרפואי העיקרי הוא ע"י משככי כאבים. בשלב הראשון, משככי כאבים מתונים. לאחר זמן מה, בחלק גדול מהמקרים, ישנה היחלשות בהשפעת הכדורים (התדרדרות המצב או התרגלות הגוף לכדור). במקרים אלה מחזקים את הטיפול בכדור אחר. ברוב המקרים, "כדור השלג" גדל במהירות רבה, דבר המעיד על התדרדרות במצבו של האדם וכישלון מערכת החיסון.

  המקרים השכיחים של כאבי ראש וטיפולם:

  מתח שרירים הגורם לכאבי ראש

  זוהי הסיבה הנפוצה ביותר לכאבי הראש.  

  מיקום הכאב  כאבי הראש יופיעו בתדירות גבוהה בצידי הראש, חלקו האחורי של הראש, מעל העיניים ובחלק מהמקרים יורגש מתח גדול וכאב בכתפיים ובעורף. לעיתים, תופעה של מתח שרירים יכולה לגרום לסחרחורות או חוסר יציבות.

  הסיבה לכאבי ראש מתח שרירים מסוג זה נגרם כתוצאה מישיבה לא תקינה במהלך היום, שכיבה לא טובה בלילה, מתח רגשי, מתחים, לחץ נפשי, עייפות או פעילות גופנית מופרזת שלא כללה שחרור והגמשת השרירים.

  הטיפול בכאבי ראש ממקור שרירי  כאבי ראש מסוג זה יתחילו להיעלם ברגע שנשחרר את השרירים. הטיפול ברפואה סינית כולל שיאצו, דיקור סיני לשחרור הכאבים והזרמת הדם לכיוון הראש, לימוד טכניקת ישיבה ושכיבה תקינים ובלתי מזיקים ולימוד תרגילי שחרור מתחום היוגה וטאי צ'י. השיפור בכאבי הראש מגיע במהירות ונעלם כלא היה במידה ומקפידים לשמור על היציבות וגמישות השרירים.

  שינויים ניווניים הגורמים לכאבי ראש

  סיבה זו לכאבי ראש שכיחה יותר לקשישים ומבוגרים. מבנה החוליות משנה את צורתו (ניתן לבדוק ע"י צילום רנטגן) בצוואר ומשפיע על טונוס (מתח) השרירים באזור. לא ניתן לשנות בחזרה את מבנה החוליות, אך ניתן בהחלט להרפות את מתח השרירים באזור ולמנוע כאבי ראש בעתיד ע"י טיפולי מניעה.

  כאב ראש מסוג מיגרנה

  מיגרנה היא אחד מכאבי הראש השכיחים בקבוצה הראשונית. המיגרנה יכולה להופיע בכל גיל, אבל היא מתחילה בדרך כלל בגיל 10 עד 30.  סימני המיגרנה מיגרנה מתאפיינת בכאב חזק, פועם, מופיע בצד אחד של הראש ועוצמתו מתגברת ונמשכת עד 4 ימים רצוף, ללא הפסקה. הכאב מתגבר בפעילות גופנית ובאור חזק ומוביל לעיתים קרובות לבחילות והקאות. 15% מן הסובלים ממיגרנה חווים בסימנים מקדימים לכאב כגון חוסר תחושה/ נימול בידיים, הבזקים בראייה, אזורי חושך בראייה ונקודות שחורות בעיניים.

  הטיפול הרפואי בכאבי ראש מסוג מיגרנה 

  במקרה של מיגרנות טיפול מקובל מתחלק לשניים – מניעה וטיפול מקומי. הכוונה במניעה היא "לתפוס" את הכאב בתחילתו על מנת שלא יחמיר. התרופה השכיחה ביותר למיגרנה היא תרופה להצרת כלי הדם, ומרבים לשלב איתה קפאין במינון גבוה ומשככי כאב. ישנה תרופה נוספת בשם אמיטרקס אשר מגבירה את כמות הסרטונין (רמות נמוכות בזמן מיגרנה). ישנם תרופות נוספות הנלקחות באופן יום יומי ומונעות את ההתקפים, אך ידוע שתרופות אלא מסוכנות, ממכרות ומזיקות למערכות שונות בגוף לאורך זמן.

  הטיפול במיגרנה ע"י הרפואה הסינית

  מיגרנה מטופלת ע"י רפואה סינית גם כן בשני אופנים – מניעתי וטיפולי. כאשר התחיל הכאב, ניתן להפחית את עוצמתו ע"י דיקור סיני, וצמחי מרפא. השלב המניעתי הוא החשוב יותר, ובשלב זה עיקר הטיפול הוא ע"י דיקור סיני אשר מאזן את מערכת העצבים וצמחי מרפא אשר מונעים את התכווצות העורקים המובילים למוח. הטיפול עצמו יעיל מאוד, מונע התקפים ומרפא את המיגרנה לחלוטין, אך בד"כ אינו פשוט ואורך זמן רב עד ריפוי מלא.

  כאב ראש "לוחץ" (Tension headache)

  כאב ראש לוחץ שכיח יותר אצל גברים.  סימני כאב ראש לוחץ לא סתם קוראים לו כאב ראש לוחץ. הרגשת הלחץ היא ההרגשה הדומיננטית ביותר. בנוסף, הכאב פועם ומשתק. מתחיל בצורה פתאומית ומסתיים לאחר מספר שעות ספורות. לעיתים קרובות, הכאב מתחיל מרגישות באף, נזלת או יובש באף שאחריו מופיע הכאב המטריד באותו הצד של הראש. הטריגר לכאב זה יכול להיות חוסר חמצן (גובה רב), אלכוהול בדם, ומתח בשרירי הקרקפת. הכאב לרוב קבוע בעוצמתו,דו- צדדי, כאב בעיניים, לא תמיד חד אבל מאוד כואב ואינו מלווה בהפרעות כמו הקאות או הפרעות ראייה.

  הטיפול הרפואי בכאב ראש לוחץ

  כאב זה מטופל במגוון תרופות לצורך מניעה ולצורך טיפול בכאב עצמו. שימוש ממושך בתרופות נוגדות כאב ,( אקמול, אופטלגין,  וכו') עלול בעצמו לגרום לכאב ראש ולסיבוכיו.

  הטיפול ברפואה סינית בכאב ראש לוחץ

  הטיפול ברפואה סינית במקרה זה חשוב על מנת להפסיק את מעגל כאב-תרופה. בעזרת שימוש בצמחי מרפא ודיקור סיני, אנו מונעים ומפחיתים בהדרגה את השימוש בתרופות, עד להפסקתן המוחלטת. בשלב זה, כאשר הטיפול מתמקד רק בצמחי מרפא ובדיקור סיני, בהדרגתיות מפחיתים את מינוני הצמחים עד לריפוי מלא או תקופה ארוכה ביותר שבה לא הופיע הכאב. כמובן שההמלצה היא לשלב פעילות גופנית אשר מקלה ומונעת את כיווץ שרירי העורף והימנעות משתייה רבה של אלכוהול.

  Page Reader Press Enter to Read Page Content Out Loud Press Enter to Pause or Restart Reading Page Content Out Loud Press Enter to Stop Reading Page Content Out Loud Screen Reader Support