אסטמה / קוצר נשימה

  אסטמה היא מצב של דלקת כרונית בתוך הריאות הגורמת לקוצר נשימה. למעשה, יש הצרות של דרכי הנשימה בעקבות תגובת יתר לגירוי מסוים היוצר דלקת תמידית.

  מה גורם לאסטמה?

  פיזיולוגית, היצרות דרכי הנשימה נגרמת ע"י כיווץ השריר החלק, בצקת של התאים מפרישי הריר או ריר (mucus) בחלל הברונכי או הברונכיולים.

  בנוסף, אסטמה יכולה להיגרם כתגובה לחומרים מגרים כמו פולן (אבקת פרחים), קרדית האבק, עישון, אויר קר, פעילות גופנית וגם כתגובה למצב רגשי.

  מה באמת קורה שם בפנים כשיש אסטמה?

  בהתקף אסטמה השריר החלק מתכווץ והרקמה שעוטפת את דרכי הנשימה מתנפחת כתגובה לדלקת ומפרישה ריר לתוך דרכי הנשימה. פעולות אלו גורמות להצרות קוטר דרכי הנשימה. תאים מסוימים בדרכי הנשימה (קשורים למערכת החיסון) אחראים על התחלת התהליך של היצרות דרכי הנשימה. תאים אלה משחררים חומרים כדוגמת היסטמין, ולויקוטרינאס הגורמים לשרירים חלקים להתכווץ, להפרשת ריר מרובה והבאת תאי דם לבנים לאזור. התאים משחררים חומרים אלו כאשר הם נפגשים עם חומרים הזרים להם (אלרגנים) או בזמן חרדה ומתחים.

  אסטמה קיימת גם אצל אנשים ללא רגישות אלרגית, כאשר אדם החולה באסטמה עוסק בפעילות גופנית או נושם אויר קר, תגובה זהה מתרחשת.

  סטטיסטיקה

  אסטמה פוגעת בעשרות מיליוני בני אדם בארצות המתפתחות ומספר החולים בארץ ובעולם עלה בעשור האחרון בלמעלה מ 50%. עד שנת 2000 עלה שיעור התמותה כתוצאה מאסטמה בעולם בלמעלה מ 40%.

  יש לך אסטמה? רפואה סינית יכולה לעזור לך

  בקליניקה אני עד למספר רב של מבוגרים אשר סובלים מאסטמה ומספר רב עוד יותר של ילדים ופעוטות שמאובחנים כחולי אסטמה ומטופלים במשאפים, הנאלציות וסטרואידים כטיפול זמני וקבוע. המצב הדלקתי הכרוני שבו נמצא הגוף, גורם לעייפות משמעותית ודלדול של מערכת החיסון.

  אני מודע לכך שכאשר מגיע למרפאתי היום מבוגר או ילד הסובל מאסטמה, סימן שמערכת החיסון וההגנה נוגדת החמצון בגופו מדולדלות. עד הגעתו לטיפול גופו נאלץ להיאבק בזיהומים כרוניים שתקפו את דרכי הנשימה שלו ואת המערכת כולה.

  עם זאת חשוב לומר- כמעט 100% מהמקרים של אסטמה לילדים ומבוגרים אשר מטופלים ברפואה סינית נרפאים או משתפרים בצורה משמעותית ביותר!

  אסטמה של ילדים

  ילד שסובל מאסטמה, בדרך כלל הילד הוא בריא ומתנהג נורמאלי לחלוטין, אבל סובל מהתקפי קוצר נשימה חוזרים, קושי נשימתי בזמן פעילות גופנית, קושי נשימתי בזמן השינה ומצבים כמו צחוק מתמשך, קור או שיעול יכולים לעורר אצלו התקף אסטמה שעלול להוביל לקוצר נשימה מצוקתי.

  איך נזהה התקף אסטמה לילד?

  בהתקף אסטמטי חמור, הנשימה הופכת להיות קשה, מהירה, קצרה, בית החזה מתרומם במהירות, לעיתים נראה גם את אזור הגרון מתרומם כתוצאה מקושי בנשימה, ישנם צפצופים ו/או חרחורים.

  המצב עלול להתדרדר תוך מספר שעות, עד למצב חמור בו עלול הילד להילחם על כל נשימה ונשימה. מצב זה הוא כמובן חמור ונרצה פעולה מיידית בבית החולים. נוכל להבחין בעור ורוד\כחול בלחיים ורמת חמצן נמוכה בדם.

  ילד שנמצא בשלב זה, לרוב יהיה בסוג של פאניקה, פחד, מאבק ובכי בניסיון להלחם לאוויר. מצב זה יכול להמשך שעות, אך במקרים רבים, כאשר נדע איך לטפל בילד, לאט לאט ההתקף יחלוף כמו שלא היה.

  אתם ההורים, בזמן התקף (ובשביל שאתם בטעות לא תפתחו קוצר נשימה פתאומי) חשוב שתישארו 100% עם הילד ו 100% רגועים. מספיק הרוגע שלכם בשביל להקל מאט, אך גם מספיק הלחץ שלכם על מנת לגרום להחמרת ההתקף.

  גורמים וסיבות לאסטמה על פי רפואה סינית

  • ליחה: נראה סימנים של ליחה ונזלת כרונית. במקרים מסוימים הליחה מתייבשת והופכת לצמיגית ובלתי ניתנת להוצאה, ובמקרים אלו נוכל לאבחן זאת ע"י אבחנת דופק, לשון נפוחה ובעלת חיפוי לבן או צהוב. הליחה נגרמת כתוצאה ממערכת עיכול לא מאוזנת, תזונה לא נכונה וקבלת תרופות כמו אנטיביוטיקה וסטרואידים. מצבים אלה הם השכיחים ביותר בקליניקה והקלים ביותר לטיפול.
  • חולשה של הריאות: במצב זה, הריאות חלשות כבר מהלידה כתוצאה מהריון לא תקין, מחלות תורשתיות/ גנטיות  או כתוצאה מזיהומים חוזרים של הריאות והתקררויות חוזרות. מצבים אלה הם הכי פחות שכיחים ואף נדירים.
  • סיבות רגשיות: בעיקר רלוונטי במקרים שהאסטמה החלה מגיל מבוגר יותר. לרוב, קורה לילדים או מתבגרים שאינם מבטאים את רגשותיהם, הכעסים והמתח אשר מצטברים בחייהם או כאשר יש טראומה פתאומית אשר גורמת לקריסה של מערכת החיסון .
  • אלרגיה: בדרך כלל, אלרגיה לאבק, שיער של חתול או כלב, פריחת האביב, מאוד שכיח אך לא תמיד ידוע – אלרגיה לצבעי טעם, ריח , משמרי מזון ואוכל מתועש.

  איך רפואה סינית יכולה לעזור לך עם אסטמה?

  רפואה סינית יעילה מאוד במצבי אסטמה אקוטית וכרונית. ברוב המקרים, יש להתאזר בסבלנות מכיוון שמטרתנו הראשונית היא לבנות את מערכת החיסון ולאזנה, קצת זמן, אך משתלם מאוד לעתיד.

  השילוב המנצח במקרה של אסטמה הוא טיפול קבוע בדיקור סיני המשלב טיפול בצמחי מרפא המונע את ההתקפים וטיפול משני של צמחי מרפא הנועד לעצור את ההתקף החמור.

  בנוסף, הדרך הטובה ביותר למנוע ולטפל באסטמה היא התחזוקה היום יומית הכוללת:

  תזונה: מסודרת, להימנע ממוצרי חלב, פרות טרופיים, ממתקים, מטוגנים, שומנים, בוטנים, קמח לבן…

  פעולות נוספות שיכולות לעזור במקרה של אסטמה

  • הוספה של תוספי מזון וחומצות שומן חיוניות בהתאמה אישית.
  • פעילות גופנית: מחדירה אוויר נקי לריאות, מחזקת את מערכת החיסון, בונה את בטחון הילד, משחררת ובונה שרירים. לא כדאי לעשות פעילות נמרצת מידי ומעייפת מידי, אלא פעילות בונה כמו שחיה, הליכה משחקייה…
  • משפחה: ליצור אווירה רגועה ככל שניתן בבית, הרגשה פתוחה ולא חונקת, בלי צעקות, בלי כעסים, יותר הבנה, יותר תשומת לב ובניית הביטחון של הילד.
  • הפחתה בפעילות לא טובה: להוריד את הכמות של צפייה בטלוויזיה , משחקי מחשב, או כל פעילות אחרת שבה הילד לא פעיל ונמרץ.

  טיפול במצב של התקף אסטמה

  עיסוי הוא דבר מאוד פשוט ושמאוד יכול לסייע במצבים של התקף אסטמה אקוטי. ראשית, חשוב שההורים יהיו רגועים ולהרגיע את הילד כמה שאפשר לפני שמתחילים בעיסוי. להיות בשליטה על הילד, אבל מאוד בעדינות – לא לכווץ אותו עוד יותר. בכל דרך אפשרית שאתם מכירים, תרגיעו את הילד, שימו אותו על הרגליים שלכם, כך שהאנרגיה החיונית תישמר על מנת להילחם בהתקף עצמו.

  האסטמה מופיעה לרוב בלילה, לכן יש להתאמן על הילד במשך היום, מכוון שבלילה אנחנו לא במיטבנו וקל לשכוח מה לעשות (הדבר יוסיף מאוד גם לקשר בין ההורים לילד).

  נורא פשוט: ניתן להשתמש בשמנים כגון- לבנדר, איקליפטוס רדיאטה, מנטה ועל בסיס שמן זית או שמן שקדים.

  עיסוי השכמות, שני הצדדים, עם האגודלים ולאורך עמוד השדרה מלמעלה למטה, כ – 5 דקות.

  עיסוי בית החזה מאחור או בשכיבה, לחיצות עדינות בקצב הנשימה של הילד במרווחים בין הצלעות  כ – 5 דקות, להוסיף סיבובי ידיים בתנועת פתיחה.

  עיסוי כתפיים ולחיצה על הנק' הכי גבוהה בכתף (לחיצה ממושכת, מעט כואב, אבל מאוד יעיל.

  תפיחות על בית החזה והשכמות.

  לסיכום,

  הרפואה הסינית יעילה ביותר במצב של התקף אסטמה וכפתרון מניעת למחלת האסטמה. הסיכוי להבריא לגמרי מאסטמה גדול מאוד לילדים, וככל שמקדים להגיע לטיפול.

  Page Reader Press Enter to Read Page Content Out Loud Press Enter to Pause or Restart Reading Page Content Out Loud Press Enter to Stop Reading Page Content Out Loud Screen Reader Support