ברקית / גלאוקומה

  GLAUCOMA – ברקית

  זוהי קבוצה של הפרעות עיניים שבו הלחץ בתוך גלגל העין עולה וגורם נזק לעצב הראייה ואובדן הראייה. 

  אמצעי האבחנה כוללים הסתכלות על זווית העין ע"י מנסרה מיוחדת או עדשת מגע , מדידת לחץ תוך עייני, בחינת שדה ראיה, והחשוב ביותר: בחינת "קרקעיות העיניים". סקירת מטופלים רק ע"י מעקב אחר לחץ תוך עייני בלבד איננו רגיש או ספציפי מספיק ונדרש מעקב ע"י רופא עיניים באוכלוסייה עם סיכון גבוה.

  תצפית על זווית הלשכה הקדמית של העין מאפשרת הבחנה בין ברקית בעלת זווית סגורה, לבין ברקית בעלת זווית פתוחה:

  • ברקית פתוחת זווית – עלולה לא לגרום שום תסמינים עד לשלב שבו מתפתח נזק בלתי הפיך, לכן כל בדיקה שגרתית של העיניים צריכה לכלול מדידת לחץ תוך עיני. במצב זה, ברגע שהראייה נפגע קשות הטיפול עשוי למנוע התדרדרות ואינו יכול לשקם את הראייה לגמרי. טיפות עיניים עשויות לשלוט על ברקית פתוחת זווית.
  • ברקית סגורת זווית – גורמת להתקפים פתאומיים של לחץ מוגבר, בדרך כלל בעין אחת בלבד. במקרים אלה, הרווח בין הקרנית והקשתית צר מהרגיל ולכן דבר הגורם לאישון להתרחב (אור עמום, טיפות להרחבת האישון) עלול לגרום שהקשתית תחסום את ניקוז הנוזלים ובכך להעלאת הלחץ התוך עיני. ניתן לטפל בתופעה זו ע"י מספר תרופות , חלקן יש ליטול כל החיים. בנוסף, אפשר לעשות טיפול בלייזר היוצר חור לניקוז הנוזלים.

  בעזרת טיפול בדיקור, אפשר להפחית את הלחץ התוך עייני ובעזרת שילוב של דיקור וצמחי מרפא אפשר להפחית או למנוע את לקיחת התרופות (גורמות נזק לאורך זמן) ולטפל במחלה דרך מניעת התדרדרות.

  Page Reader Press Enter to Read Page Content Out Loud Press Enter to Pause or Restart Reading Page Content Out Loud Press Enter to Stop Reading Page Content Out Loud Screen Reader Support