דורבן

  דורבן / בלט עצם העקב

  בלטת עצם העקב נקראת גם דורבן מכיוון שבצילום רנטגן נראה סוג של בליטה, עצם עודפת שמזכירה קוץ (כמו של קיפוד/דורבן). דורבן הוא למעשה גידול של עצם הנוצרת בעקבות פעילות מופרזת של רקמת החיבור המחוברת לעצם בכף הרגל.

  איך מתפתח דורבן?

  דורבן מתפתח לרוב בעקבות פעילות עודפת המכווצת את מיתר העקב. לעיתים, הדורבן כואב בזמן התפתחותו, או כאשר מצטברת באזור דלקת (בורסיטיס). במקרים רבים, קיים דורבן שנים רבות ללא תופעות לוואי ובלי שנדע עליו בכלל. פציעה קלה באזור, נפילה על העקב, נעליים חדשות, ריצה או הליכה מרובה, בתוספת חולשה של מערכת החיסון עלולים להוביל לדלקת מקומית ולכאבים.

  איך זה מרגיש שיש לנו דורבן?

  התופעה מפריעה ביותר בזמן הליכה או ריצה ולעיתים המקום הדלקתי כואב גם בזמן מנוחה. בחלק מהמקרים, יופיע כאב לא רק בעקב, אלה גם באזור גיד האכילס, צד הפנימי של כף הרגל ולאורך הרגל עד הברך.

  ברוב המקרים, הדלקת חולפת ללא התערבות, אך בהם הדלקת לא חולפת וכאבי הדורבן ממשיכים להטריד, יש צורך בהתערבות רפואית.

  דורבן וטיפול רפואי

  מומלץ בתקופה זו להוריד עומס על כף הרגל, להפחית בפעילות גופנית, להשתמש במדרסים ואף ליצור חור במדרס באזור העקב, במטרה להפחית עומס.

  בטיפול המקובל במצב של דורבן, המטרה העיקרית היא הקלה בכאב. ניתן להזריק קורטיזון (סטרואיד) לאזור הדורבן או חומר אלחוש מקומי להקלה זמנית בלבד. ניתוח להסרת דורבן נעשה רק כאשר הכאב תמידי, כרוני, עקשן ומפריע להליכה במשך תקופה ארוכה. לעיתים רבות הכאב נמשך לאחר הניתוח למרות הסרתו של הדורבן.

  דורבן וטיפול ברפואה סינית

  דורבן הוא מקרה שכיח ביותר בפרקטיקה של רפואה סינית. הטיפול עוזר להקלת הכאב, שיכוך הדלקת, וחיזוק מערכת החיסון. דורבן הוא מקרה קלאסי שבו יש תוספת של עצם, ניתן להגיד גידול של עצם, שע"י טיפול ברפואה סינית, אפשר יחסית בקלות להפחית את רמת הדלקת והכאבים, ועם קצת סבלנות גם לעזור לגוף לשחרר את הגידול ולהעלים אותו. כלומר, דורבן הוא מצב הפיך ע"י טיפול ברפואה סינית.

  שלבי הטיפול

  נטייתי במקרה של דורבן היא ראשית לחזק את מערכת החיסון. נוכחי לדעת שלאחר מספר טיפולי חיזוק (כוללים דיקור סיני ולעיתים תוספי תזונה) נראה ברוב המקרים שיפור משמעותי ברמת הכאב. בנוסף לטיפול בדיקור, מומלץ לעשות באופן קבוע בבית, תרגילי מתיחה של העקב, גיד אכילס ושריר התאומים.

  בשלב הבא של הטיפול, במידה ואין כאבים והדלקת פחתה, נמשיך בטיפולים בדיקור סיני, אשר מטרתם חיזוק המערכות הפנימיות הקשורות ישירות להופעת הדורבן (על פי הרפואה הסינית הכליות הן האיבר שזקוק למרב תשומת הלב).

  השלב האחרון של הטיפול בדורבן נעשה גם ע"י דיקור בלבד, אחרי תקופה ארוכה נטולת כאבים  ולאחר שאיברי המטרה אוזנו, נעשה טיפול אחד או שניים שמתרכז באופן מקומי בדורבן.

  לצורך הוכחה, בסוף התהליך נעשה שנית צילום רנטגן אשר מאבחן את הצלחת הטיפול והעלמתו של הדורבן.

   

  לטיפול בדורבן מוזמנים לפנות לזיו אלקלעי – מטפל ברפואה סינית בעל התמחות בתחום, מעל 20 שנות ניסיון ומאות מקרים בהם טיפל בהצלה.

  Page Reader Press Enter to Read Page Content Out Loud Press Enter to Pause or Restart Reading Page Content Out Loud Press Enter to Stop Reading Page Content Out Loud Screen Reader Support