טיפול בפציאליס – "שיתוק על שם בל" בילדים

  למרות שפציאליס הרבה פחות נפוץ אצל ילדים ומקושר פעמים רבות למצבי חולשה וסטרס ששייכים יותר לעולם המבוגרים, לעיתים מופיעים בקליניקה לטיפול בדיקור סיני, גם ילדים. הכלים של הרפואה הסינית שבמקרה זה, דיקור הוא העיקרי, אבל לא היחידי (לעיתים רבות, נעזר גם בצמחי מרפא ובשלל תרגילים וטיפים להקלה וריפוי מהיר יותר), יכולים להביא לפתרון לעיתים לאחר ימים בודדים וכך נחסך מהילדים להשתמש בתרופות מיותרות ומחלישות כגון סטרואידים וכמובן שנחסך מהם הרבה עוגמת נפש חברתית ובעיות קוסמטיות לעתיד.

  למעשה, מדובר על תופעה הקשורה ישירות לעצב הפנים – facial nerve. בעקבות שילוב של סיבות שונות כגון וירוס, סטרס מתמשך, אבל ברוב המקרים הסיבה לא ברורה לחלוטין. 

  במצב של פגיעה, פציאליס נגרם "שיתוק" לעצב הפנים (בצד אחד). השיתוק עצמו גורם להפרעות תפקודיות של הפנים כמו חוסר יכולת לסגור את העין (הגורם ליובש וקושי להירדם), חוסר יכולת לפתוח ולסגור צד אחד של הפה (קושי בבליעה של רוק, קושי באכילה וכו…) ולבעיות קוסמטיות נוספות. ברוב המקרים, התופעה לא מתבטאת בכאב, אך לפעמים יש שימוש עודף בצד השני של הפנים הגורם למאמץ יתר וכאבים. חשוב לזכור שבמידה ואנחנו סובלים משיתוק כזה או אחר בפנים, יש קודם כל לגשת לאבחון אצל רופא ולשלול שיתוק כתוצאה מגידול מוחי, שבץ וכו. 

  במקרה שאובחן פציאליס (על ידי שלילת הגורמים האחרים), התופעה בחלק גדול מהמקרים יכולה לעבור לאחר מספר שבועות וללא התערבות רפואית, אבל לעיתים ישנם מצבים עקשניים שמשאירים שיתוק גם למספר חודשים ועד שנה.

   

  קצת על עצב הפנים והשפעתו

  עצב הפנים (facial nerve) העצב השביעי – הוא האחראי על רוב תנועת שרירי הפנים וגם לתחושת הטעם בחלק הלשון, לתחושת האוזן החיצונית וריריות האף. דרך העצב השביעי עוברים גם עצבים לכיוון בלוטת הדמעות, ראש וצוואר. החלק שקשור לתנועה יוצא מגרעין עצב הפנים בגזע המוח ובנוסף עובר דרך עצבים פארהסימפתטיים נוספים, חודר לגולגולת, ליד האוזן התיכונה, עובר סמוך לעצב השמיעה ושיווי המשקל ולמקומות שונים נוספים בגולגולת ובפנים.

   

  שיתוק פריפרי

  כאשר הנזק העצבי יהיה באזור החיצוני בפנים. התוצאה תהיה פגיעה ושיתוק בכל שרירי ההבעה בחצי מהפנים פגועים ומשותקים.

   

  שיתוק מרכזי

  הנזק לעצב הוא בחלקו הפנימי התוך־גולגלתי. במקרה זה השיתוק יהיה רק בחלק התחתון של הפנים.

   

  איך מטפלים ברפואה המערבית בפציאליס?

  במידה ואכן נשללו כל הסיכונים והגורמים האחרים, הרפואה המערבית מתערבת בעיקר בהקלה על התופעות על ידי טיפול להתייבשות העיניים, במידה ומדובר על הרפס, נותנים תרופה שעוזרת להתמודד עם הוירוס ונבדקים על ידי רופא עיניים כדי למנוע פגיעה בעיניים, ובנוסף מחקרים מראים ששימוש בטיפול סטרואידי בימים הראשונים, יכול מעט להועיל. במידה והסיבה לשיתוק היא פגיעה פיסית כתוצאה מחבלה, ניתן לעשות גם ניתוח. כאשר השיתוק ממשיך הרבה חודשים, יש סיכוי לפגיעה קוסמטית ובמקרים מסויימים גם יש צורך בניתוחים לשיקום הגבות, הלחי, הפה והעפעף.

   

  טיפול בפציאליס בעזרת רפואה סינית

  הרפואה הסינית מתייחסת לפציאליס כמו לכל מחלה אחרת. מצד אחד, ניתן על ידי הכלים של הרפואה הסינית לטפל בתופעה עצמה ולהקל על השיתוק באופן מקומי, מצד שני וחשוב יותר, הרפואה הסינית מתייחסת בדיוק לצד הלא ידוע שהוא הגורם לתופעה. מבחינת הרפואה הסינית, המקור לכמעט כל התופעות, הוא מקור פנימי, חוסר איזון של אחד האיברים הפנימיים או אחת המערכות. כשאחד האיברים נחלש או מערכת יוצאת מאיזון, מחלה מופיעה כסימן לחוסר האיזון. הרפואה הסינית יכולה ברוב המקרים לטפל במקור הבעיה, לחזק ולאזן את המערכת מבפנים, כך שהתופעה תעלם מכיוון שהגוף למד איך להתמודד איתה.

  הכלים שהרפואה הסינית משתמשת בהם לטיפול בפציאליס הם דיקור סיני, צמחי מרפא, תזונה ותרגילים לשיפור התנועה.

   

  דיקור סיני וצמחים לפציאליס

  יונתן בן 16 וחצי הגיע אלי לטיפול יום אחד בלבד לאחר שאובחן בפציאליס. אבא שלו הביא אותו במהרה מכיוון שכבר הכיר אותי כשהוא בעצמו טופל אצלי לפני שנים רבות לבעיות אחרות של כולסטרול ויתר לחץ דם, למד על עצמו שרפואה סינית עובדת היטב ורצה גם עזרה עם בנו.

  יונתן הוא ספורטאי מצטיין ומתאמן שעות רבות בכדור סל. יונתן טיפוס חם ואוהב מאוד לישון גם בחורף עם חלונות פתוחים. למרות שהוא ספורטאי, ונראה מאוד חזק, יונתן לא ישן מספיק בלילה, עבר תקופה לחוצה של אימונים, תחרויות, מבחנים ולחץ רב להישגים בכל התחומים ובתקופה של החודשים האחרונים חולה די הרבה.

  יונתן התעורר בבוקר עם השיתוק, לאחר שישן לילה שלם ליד החלון, ביום של חורף מאוד קר. כנראה שהשילוב של הקור החזק, חולשת מערכת החיסון והלחץ, הם הגורמים העיקריים והטריגרים להתפתחות הפציאליס שלו.

   

  הטיפול:

  הטיפול הראשון היה טיפול נטו של חיזוק והרגעה על ידי דיקור סיני. הרגשתי שלפני שאני מתחיל להתעסק עם המחלה עצמה, אני צריך קצת לחזק את יונתן וגם להרגיע אותו, לתת לו כלים להתמודד עם המחלה בעצמו. נקודות הדיקור התמקדו בחיזוק 2 האיברים שהרגשתי שהכי זקוקים לחיזוק.

  דקרתי ב-3 נקודות דיקור בלבד- kid-27 , pc-7, yin tang

  בנוסף, כתבתי ליונתן פורמולה של צמחי מרפא לפיזור הקור שחדר ולחיזוק חיסוני.

  הטיפול השני היה לאחר 3 ימים בלבד בלבד. יונתן נח במהלך סוף השבוע בבית ולא הלך לבית הספר וכבר התחיל לקחת את הצמחים יום אחד בלבד. הדופק התחזק די מהר (כנראה בגלל הפוטנציאל החיסוני והשיקומי של יונתן כספורטאי וילד בריא סה"כ) והרגשתי שכבר אפשר להתחיל יותר להתמקד בגורם עצמו של הפציאליס.

  דקרתי את יונתן ב 4 נקודות דיקור שונות במטרה להוציא קור משכבת ה tai yang ועוד קצת לחזק – si-18, cv-22,si-7, bl- 57

  לטיפול השלישי יונתן הגיע שוב אחרי 3 ימים עם שיפור של כ-80 אחוז. נשאר עוד צורך מעט לחזקו ולהוציא גם מעט קור הפעם מהכבד.

  דקרתי 2 נק בלבד – liv 8, בפיזור, liv 3 בחיזוק.

  ביקשתי לידע אותי טלפונית האם יש שיפור נוסף ביום יומיים הקרובים ובהתאם לכך לתאם טיפול נוסף.

  אבא של יונתן התקשר אחרי שלושה ימים לעדכן שהפנים של יונתן חזרו לתפקוד רגיל!

  קבענו להיפגש עוד שבועיים לטיפול חיזוק נוסף ובמידת הצורך והרצון להמשיך להיפגש אחת למספר שבועות על מנת לתחזק את המערכת ולמנוע מחלות נוספות.

  יונתן היום בן 25 ועדיין מגיע לטיפולים בתדירות של אחת לחודש חודשיים. בעזרת הטיפולים שכוללים דיקור, צמחי מרפא (לעיתים רחוקות), תזונה מאוזנת לספורטאי, הרגלי שינה ולימוד תרגילים פרקטיים להירגעות, הוא עבר כבר יותר משמונה שנים ללא כל מחלה אקוטית או כרונית וממשיך לשחק כדור סל באחת הקבוצות הטובות בארץ.

   

  Page Reader Press Enter to Read Page Content Out Loud Press Enter to Pause or Restart Reading Page Content Out Loud Press Enter to Stop Reading Page Content Out Loud Screen Reader Support