דלקת אוזניים לילדים

  דלקת אוזניים היא אחת הסיבות השכיחות ביותר שגורמות להורים להביא את ילדם לטיפול. דלקות אוזניים הן תופעה שיכולה להופיע פעם אחת בחיים או יכולה לחזור לילדים אחת לשבוע או אחת לחודש. לצערי, ילדים רבים סובלים מדלקות אוזניים חוזרות במשך חודשים ושנים ולומדים ל"אהוב" ולהתרגל לסירופ הממותק שבתוכו אנטיביוטיקה.

  קצת להבין יותר על דלקת אוזניים

  דלקת אוזניים היא זיהום בתעלת האוזן או באוזן התיכונה, אשר עלול לתקוף את התעלה כולה או חלק ממנה ועד תוך האוזן. דלקת אוזניים מסוג זה נפוצה ביותר בעונת השחייה ומועברת דרך מי הבריכה והים, או בעונת החורף כשהווירוסים והחיידקים חוגגים. הזיהום נגרם כתוצאה מחדירה של מגוון חיידקים, פטריות ווירוסים שונים.

  סימנים של דלקת אוזניים (תעלת האוזן)

  הסימנים של דלקת אוזניים (דלקת באוזן החיצונית) כוללים גרד, עקצוץ, כאבים והפרשה עם ריח רע. במקרים בהם תעלת האוזן מתנפחת או מתמלאת במוגלה השמיעה נפגעת (באופן זמני בלבד).

  סימנים של דלקת בעור התוף

  מלבד מצב של דלקת אוזניים, יכולה להתפתח גם דלקת בעור התוף. יכול להיות מצב של דלקת בעור התוף ללא דלקת בתעלת האוזן, אך כשזה מגיע בנוסף לדלקת אוזניים, המצב מעיד על החמרה וחולשה של מערכת החיסון.

  הסימנים לדלקת עור התוף הם התנפחות עור התוף ע"י שלפוחיות נוזליות וכאבים פתאומיים רבים שנמשכים מספר ימים.

  סימנים לדלקת חריפה של האוזן התיכונה

  דלקת אוזניים מסוג זה נקראת אוטיטיס מדיה והיא שכיחה במיוחד לילדים מגיל 3 חודשים ועד 3 שנים. הסימנים שלה יותר חריפים וכוללים כאב אוזניים חזק ובלתי פוסק, אובדן שמיעה זמני, לעיתים בחילות, הקאות ושלשולים, חום גבוה ובמידה ויש קריעה של עור התוף תופיע הפרשה דמית, נוזלית ולבסוף מוגלתית. דלקת אוזניים מסוג זה יכולה גם להסתבך ולגרום לזיהום עצמות הפנים, שיתוק פנים, אובדן שמיעה, דלקת קרום המוח וכיבים במוח (ברוב המקרים לפני הופעת הסיבוכים יופיעו כאבי ראש, אובדן שמיעה פתאומי, סחרחורות, חום וצמרמורות).

  סימנים לדלקת אוזניים כרונית

  במידה ודלקת האוזניים חוזרת על עצמה, היא יכולה לגרום לנקב של עור התוף ולדלקתיות כרונית של רירית האוזן. במקרים אלה תמיד יש גם חולשה של מערכת החיסון שלא מאפשרת לדלקת לחלוף.

  הסימנים העיקריים של דלקת אוזניים, אוטיטיס מדיה כרונית הם הפרשה מוגלתית בעלת ריח רע, לעיתים אובדן שמיעה ולעיתים כאבים. סיבוכים חמורים יותר של דלקת אוזניים כרונית כוללים דלקת האוזן הפנימית, שיתוק הפנים, זיהום המוח וכולסטאטומה.

  הטיפול הרפואי המקובל במקרה של דלקת אוזניים כולל ניקוי הפסולת המצטברת בתעלה, טיפות אנטיביוטיות ומשככי כאב.

  הטיפול בדלקת אוזניים ע"י רפואה סינית

  כל כך רבים המקרים של דלקות אוזניים חוזרות במרפאתי. הטיפול ברפואה סינית יעיל ביותר ופותר את הבעיה בהצלחה רבה ובמהירות מפתיעה.

  אסטרטגיית הטיפול במקרים של דלקות אוזניים חוזרות היא – חיזוק מערכת החיסון, הפחתת הדלקת, שיקום האוזן ומניעה.

  בשלב א' האקוטי – הטיפול כולל ניקוי ושאיפת הנוזלים מהאוזן בעזרת נרות הופי (במידה והרופא לא ניקה היטב או שעדיין לא ביקרו אצל הרופא). בנוסף נטפל בדיקור סיני (הדיקור לא נעשה באזור האוזניים), טיפות צמחיות לטיפול מקומי וצמחי מרפא לריפוי הדלקת החריפה.

  שלב ב' – חיזוק מערכת החיסון ושיקום האוזן. הטיפול נעשה ע"י דיקור סיני במטרה להפחית את הצטברות הדלקת וחיזוק מערכת החיסון. במקרים בהם מערכת החיסון מאוד חלשה, נשתמש בצמחי מרפא על מנת לטפל בבעיה בדרך יותר עמוקה.

  שלב ג' – בשלב זה, הילד אינו סובל יותר מדלקת באוזניים ומערכת החיסון מחוזקת, לכן נעשה כל מאמץ למנוע את המחלות הבאות. הטיפול בשלב זה נעשה בתדירות נמוכה, אחת למספר חודשים.

  תזונה – מניסיוני, לתזונה יש השפעה גדולה להתחזקות או החלשות מערכת החיסון ולהצטברות דלקות חוזרות. לכן במהלך הטיפולים, נשים דגש על תזונתו של הילד, נפחית את המרכיבים הגורמים להצטברות הדלקת באוזניים והחלשות מערכת החיסון ונגביר את המזונות החשובים והמחזקים.

  לא כדאי לחכות לדלקת הבאה

  התהליך שעובר על הילדים והורים במקרה של דלקות אוזניים, מאוד מוכר לי וזהו נושא מאוד כאוב, שבחלק גדול מהמקרים נגמר לא טוב. אני חייב להגיד שכמעט 100 אחוזים מהמקרים של דלקות אוזניים חוזרות, מטופלות שוב ושוב באנטיביוטיקה מיותרת שאינה מונעת את הדלקת הבאה ולהיפך מחלישה את מערכת החיסון עוד יותר.

  ניתן לטפל בדלקות אוזניים ע"י רפואה סינית ולמנוע את הופעתן. אל תחכו לדלקת הבאה, תטפלו בילד עוד היום וכך תמנעו ממנו סבל רב בעתיד, תקבלו ילד בריא ומאושר ואיכות חייכם תחזור במהרה.

  Page Reader Press Enter to Read Page Content Out Loud Press Enter to Pause or Restart Reading Page Content Out Loud Press Enter to Stop Reading Page Content Out Loud Screen Reader Support