כאבי ברכיים

  טיפול ע"י רפואה סינית - כאבים במפרקים- חלק ג

  בכתבות הראשונה והשנייה בנושא מחלות מפרקים, סקרתי את סוגי המחלות, סיבת הופעתן והטיפול המודרני בהן. בכתבה זו אפרט את הדרכים לטיפול טבעי במחלות מפרקים.

  הדרך הטבעית לטיפול באנשים ותחלואם הינה משלימה אך לעיתים מנוגדת לגישה המודרנית/ קונבנציונאלית. הרפואה הסינית והרפואה הטבעית מצליחות מאות שנים, והוכיחו מחקרית שניתן להחלים ממחלות מפרקים. לעיתים, החלמה מלאה ולעיתים החלמה חלקית בלבד או הקלה ושיפור איכות החיים (תלוי בעוצמת המחלה, חומרתה וחסינות האדם המטופל).

  הגישה המנחה את הטיפול ברפואה סינית היא:

  1. לאתר את גורם המחלה.
  2. לסלק את גורם המחלה.
  3. לחזק את מערכת החיסון הטבעית של הגוף.
  4. לספק לגוף את הכלים והתנאים להחלמה ולשיקום.

  בחלק גדול מהמקרים, לא ניתן להתחיל באסטרטגיה הטיפולית לפני שפונים לתיקון הנזקים שנגרמו מהטיפול התרופתי. לצערי, אנשים רבים מעדיפים עדיין להשתמש כטיפול ראשוני ולאורך זמן רב בתרופות שגורמות לנזקים רבים ובדרך זו מקשים על ההחלמה הטבעית של הגוף. רק לאחר שאין פתרון יעיל לכאבם ומצוקתם, פונים לרפואה הסינית לעזרה ובשלב זה על המרפא לדאוג ראשית לניקוי גופם מתרופות.

  הדרך הטובה ביותר לניקוי הגוף היא ע"י צום רפואי. זהו אחד האמצעים היעילים ביותר אך יחד עם זאת הקשה ביותר לביצוע וברוב המקרים אינו מתאים.

  באופן עקרוני בשעת הצום, כאשר הגוף אינו עסוק בקליטת מזון, הוא מגביר את קצב פליטת הפסולת.

  צמחי מרפא כאמצעי טיפולי

  כאשר אין אפשרות לעשות צום רפואי, הרפואה הסינית משתמשת בצמחי מרפא אשר מטרתם ניקוי האיברים הפנימיים ע"י שיתון, שלשול והזעה. לאחר תקופת הניקוי מגיעה תקופת החיזוק שבה משלבים צמחים אשר מחזקים את מערכת החיסון, ובונים את מערכת השלד, השרירים והדם.

  התזונה כאמצעי טיפולי

  הסיבה העיקרית למחלות מפרקים היא תוצאה של הפרת האיזון הביוכימי בגוף. כל רקמה בגופנו מורכבת ממספר יסודות הנמצאים ביחס קבוע זה לזה. למשל- עצמות הגוף מורכבות בעיקר מסידן וזרחן ביחס קבוע, רקמת השריר מכילה בעיקר זרחן ומעט מאוד סידן, מיצי הקיבה מכילים בעיקר כלור ורוב היוד בגופנו נמצא בבלוטת התריס/ המגן.

  הדבר החשוב ביותר בשמירת האיזון הביוכימי בגוף הוא- איזון הכימי בדם.

  שינויים ארוכי טווח באיזון הכימי בדם גורמים לנזקים באיברים הפנימיים ולמחלות רבות.

  למשל – ירידה בכמות הסידן בדם יכולה לגרום להתכווצויות שרירים, כאבי שרירים ולאורך זמן לפגיעה בשריר הלב.

  כמובן שגופנו המשוכלל מגן על עצמו בדרכים שונות מפני הפרת האיזון הכימי, לדוגמא:

  1. במידה וקיים עודף מסוים בגוף, גופנו משתדל לפלוט אותו החוצה. כך כשיש עודף חומצת שתן בדם- יש הגברת כמות השתן, עודף בילירובין יופרש דרך העור והעיניים וגורם לתופעת הצהבת.
  2. הגוף מעביר יסודות מסוימים מאיבר אחד לאיבר אחר על מנת למנוע נזק מאיברים חיוניים יותר. כך כאשר יש העברת סידן מהעצמות לדם על מנת למנוע חוסר סידן בדם. דבר זה גורם לדלדול מסת העצם, אך הגוף מעדיף לדלל רקמה מסוימת על מנת להציל רקמה אחרת חשובה יותר.
  3. דרך נוספת היא אחסון עודפים בחללים שונים של הגוף על מנת למנוע נזק לדם ולרקמה חיונית אחרת. כך למשל הצטברות חומצת שתן במפרקים, על מנת למנוע נזק לדם (התופעה גורמת לדלקות חוזרות וכאבים במפרקים).

  המזון שאנו אוכלים מכיל מינרלים שונים הנמצאים ביחס מסוים. היחס בין המינרלים קובע את הרכב הפסולת המופרשת מחילוף החומרים של המזון שאותו אנו אוכלים וקובע את התגובה הכימית של אותה הפסולת.

  ניתן לחלק את המזונות לשתי קבוצות – מזון בעל תגובה חומצית ומזון בעל תגובה בסיסית.

  מכיוון שהדם הוא בסיסי, אנו צריכים לצרוך מזונות המאפשרים לשמור על האיזון הכימי של הדם, על מנת למנוע מחלות הנובעות מהפרת האיזון.

  חשוב לציין שכל מזון מכיל גם יסודות בסיסיים וגם חומציים, אך היחס כל הזמן משתנה.

  מניסיון של 11 שנות טיפול, אוכל לומר בוודאות שהתזונה של רוב האנשים, (בכל גיל) בימינו היא בעלת תגובה חומצית גבוהה. התוצאות של תזונה בעלת ערכים חומציים גבוהים לאורך זמן היא התפתחות אבנים בכליות ודרכי השתן, מחלות מפרקים, דלדול עצם, דלדול שיער, דלקות חניכיים, מחלות לב ועוד (כמובן שתרופות רבות גורמות לחומציות גבוהה ביותר).

  תגובה בסיסית – עשירים בסידן, נתרן, אשלגן ומגנזיום:

  פירות טריים ובשלים, חסה, מלפפון, פטרוזיליה, שמיר, גזר, קישוא, דלעת, אפונה, שעועית טרייה, כרוב, כרובית, ברוקולי, פלפל אדום, סלק, שקדים, אגוזי מקדמיה וברזיל, פיסטוק, שומשום, קטניות, בטאטה, תפוח אדמה, תירס וקמח תירס, דגנים מלאים ומונבטים.

  תגובה חומצתית – עשירים בכלור, גופרית וזרחן:

  פירות בוסר, שזיפים, תרד חזרת, אספרגוס, ארטישוק, פלפל ירוק, בצל, שום, פטריות, ירקות מוחמצים וכבושים, עלי מנגולד, קטניות מיובשות, אגוזים, בוטנים, גרעינים, בשר, עוף, דג, ביצים, גבינות, חומץ, יין, בירה, אלכוהול, תרופות,חומרי שימור, חומרי הדברה, סוכר לבן, קמח לבן, קפה, תה, קקאו.

  דיקור סיני כאמצעי טיפולי

  הדיקור הסיני ידוע אלפי שנים ומוכח מחקרית כיום כטיפול היעיל ביותר למחלות שונות וביניהם מחלות המפרקים. דוגמאות של מחקרים שונים :

  במחקר משנת 2004 בספרד, טופלו בדיקור בגילאים מגוונים הסובלים כולם מכאבי כתף כרוניים. נבדקה יעילות האקופונקטורה בהפחתת הכאב וטווח תנועה. המטופלים חולקו לשתי קבוצות, אחת קיבלה טיפולי אקופונקטורה והשנייה טיפול דמי במחטים על העור. התוצאות נבדקו בתום הטיפולים ולאחר חצי שנה. בקבוצת הדיקור היו תוצאות מרשימות של שיפור בטווח תנועה והפחתת כאב עד %50.

  מחקר גדול שנעשה בארצות הברית, בדק את השפעת הדיקור על כאבי ברכיים כתוצאה משינויים ניווניים בברך. נבדקו 570 אנשים שחולקו לשלוש קבוצות. אחת קיבלה סדרה ארוכה של טיפולי אקופונקטורה, השנייה קיבלה טיפולי דמי באקופונקטורה והשלישית קיבלה קורס נרחב והשגחה להתמודדות עם הכאב. התוצאות הטובות ביותר היו של הקבוצה שקיבלה טיפולים בדיקור, כך שהמחקר הוכיח שדיקור פרקטי בלבד יעיל יותר מהשגחה ותשומת לב ובנוסף הוכח שהדיקור יעיל לטווח ארוך בצורה מרשימה.

  במחקר נוסף, נבדקו 55 משתתפים מעל גיל 60 שסובלים מכאבי גב או צוואר כרוניים ונוטלים משככי כאב באופן קבוע. המשתתפים חולקו לשתי קבוצות, אחת המשיכה בטיפול התרופתי ובפעילות גופנית רגילה ובקבוצה השנייה נוספו טיפולים בדיקור סיני. נבדקו תוצאות לאחר שבועיים, שישה שבועות ותשעה שבועות ע'י שאלון מקיף. השיפור במקבלי הדיקור החל מהשבוע השישי והמשיך עד לשבוע התשיעי והראה הבדל עצום ביעילות הדיקור לעומת הטיפול התרופתי והפעילות הגופנית.

  לסיכום,

  מחלת המפרקים היא תופעה שכיחה מאוד במרפאות ובקליניקות. רוב האנשים מעל גיל ארבעים סובלים בצורה זו או אחרת ממחלת מפרקים, כאבי גב ובעיות שלד שונות. כבר בגיל העשרה סובלים נערות ונערים רבים מתופעות שלד, שרירים ומפרקים.

  בטיפול הקונבנציונאלי, ניתן בחלק מהמקרים להקל על הכאבים באופן מיידי ע"י תרופות הנותנות הקלה זמנית, על חשבון הרעה במחלה וירידה בבריאות הכללית של הגוף.

  בעזרת הרפואה הסינית ותזונה רפואית, ניתן להחלים ממחלות המפרקים ברוב המקרים ובכל גיל (במקרים חמורים ביותר, חלה הקלה בלבד בכאבים ושיפור באיכות החיים ללא ריפוי מלא). מסיבה זו, המלצתי החמה במקרים של הופעת המחלה, לעבור ייעוץ תזונתי רפואי, להקפיד על תזונתכם ולהשתמש בכלים היעילים שיש לרפואה הסינית להציע (דיקור סיני, צמחי מרפא, שיאצו) בדרך להחלמתכם.

  מקווה לבריאותכם ואשמח לעזור!

  זיו אלקלעי

  Page Reader Press Enter to Read Page Content Out Loud Press Enter to Pause or Restart Reading Page Content Out Loud Press Enter to Stop Reading Page Content Out Loud Screen Reader Support