כאבי גב / פריצת, בלט דיסק

  פריצת / בלט דיסק

  בתחום האורטופדיה, התלונה הנפוצה ביותר היא כאבי גב. בחלק מהמקרים, כאבי גב מופיעים באופן חד פעמי קצר, בחלק אחר של המקרים, קשורים כאבי הגב למצב השרירים ובחלק גדול מהמקרים, כאבי גב מופיעים בעקבות פריצת דיסק או בלט דיסק. בכל מקרה, במידה ויש לך כאבי גב, דע שהצטרפת למועדון כאבי הגב, שבו ביחד איתך סובלים עוד כ 90 אחוזים מאוכלוסיית מדינתנו.

  מבחינתי המשפט – "צרת רבים, נחמת טיפשים", תופס חזק במקרה של כאבי גב. זאת מכיוון שאפשר למנוע את הבעיה. ושכבר היא מופיעה, ניתן לטפל בה ביעילות רבה.

  מה זה בעצם פריצת דיסק / בלט דיסק?

  חוליות עמוד השדרה מופרדות זו מזו ע"י דיסקוסים עשויים מסחוס. כאשר הדיסקוס מתנוון (לאחר פגיעה, עומס או הזדקנות למשל), חלקו הפנימי עלול לפרוץ מהשכבה החיצונית או לבלוט. מצב זה נקרא דיסקוס קרוע וזוהי התופעה השכיחה ביותר בקליניקה בתחום האורטופדיה.

  החלק השבור או הבולט של הדיסק יכול ללחוץ על שורש עצב בגב, לגרות אותו ואף לפגוע בו.

  סימנים של פריצת דיסק

  המקום השכיח ביותר לקרע דיסקוס הוא בגב התחתון וההשפעה היא  בדרך כלל על הגב התחתון והרגל (לעיתים פחות שכיחות שתי הרגליים סובלות מכאב ולעיתים אין בכלל כאבי גב והכאב מתרכז ברגל או במפשעה).

  הסיבה לכאב ברגל, בברך וכפות הרגליים היא פגיעה באחד העצבים שמתחילים בגב ומסתיימים בכף הרגל. בנוסף לכאב עצום (נשים טוענות שמדובר בכאב חזק יותר מצירי לידה) בגב או לאורך הרגל, עלול להיות קושי בהרמת כף הרגל, הרדמות או נימול בכף הרגל ופגיעה של שלפוחית השתן והמעיים (יכולת ההשתנה והטלת הצואה נפגעת). הכאב עלול להחמיר בזמן שיעול, צחוק , התעטשות ובזמן הפרשת הצואה.

  המקום השכיח השני להיווצרות בלט דיסק או פריצת דיסק, הוא הצוואר. התסמינים משפיעים בדרך כלל על הזרוע, בית השחי, השכמה, הכתף ואצבעות הידיים.

  טיפול בפריצת דיסק / בלט דיסק

  בחלק מהמקרים, מנוחה קלה בבית תעזור להפיג את כאבי הגב. בזמן זה מומלץ להימנע מפעולות שעלולות להחמיר את הלחץ על החוליות כמו הרמת חפצים כבדים, התכופפות וכו'…

  במקרים בהם המנוחה לא מועילה לכאבי הגב ולהתקף לחלוף, הטיפול המקובל הוא תרופות נוגדות דלקת ושיכוך הכאב (נורופן, וולטרן, אטופן, אלגוליזין). במידה ומשככי הכאב לא עוזרים משתמשים בזריקות קורטיזון מקומיות ואפילו זריקות אפידוראליות. במידה והתופעה מחריפה ומפריעה לחיי היום יום שוקלים ניתוח לשאיבת הדיסק, המסת דיסק ע"י הזרקה של כימיקלים או ניתוח להוצאת הדיסק.

  במקרים רבים, שאיבה וניתוח הדיסק מתגלה כפרוצדורה מיותרת וכאבי הגב ממשיכים להופיע ואף מחמירים.

  רפואה סינית – טיפול מוכר ומוכח כיעיל ביותר לכאבי גב

  דיקור סיני נמצא מחקרית כטיפול היעיל ביותר לכאבי גב באופן כללי ובמקרה של בלט או פריצת דיסק, באופן ספציפי.

  הטיפול מחולק לשלושה חלקים:

  • שלב אקוטי / התקף של כאבי גב – זהו מצב שבו יש כאבי גב חמורים וחדים ומטרתנו היחידה היא להפחית את רמת הכאב ולשפר את מוגבלות התנועה בעקבות הכאב. בשלב זה נשתמש בטיפולי דיקור סיני בלבד, בצורה תכופה, עד הקלה.
  • שלב אקוטי פחות חריף – נרצה להמשיך ולהפחית את כאבי הגב, לשפר את התנועה בגב, לשכך את הדלקת המקומית ולהקל על התנועה. בשלב זה נשתמש בדיקור סיני, שיאצו מקומי ועדין, משחות להקלת הדלקת, פלסטרים של צמחי מרפא המודבקים לאזור הכאב, צמחי מרפא אשר משככים את הכאב וגם טיפול במוקסה מקומית אשר מתגלה כמועילה ביותר במצבים רבים.
  • שלב כרוני / מניעתי – מטרת השלב השלישי היא שיקום ומניעת התפרצות חוזרת. הטיפול כולל שיאצו, דיקור סיני, לעיתים צמחי מרפא והנחייה בתרגילי מתיחות יוגה ופעילות תחזוקתית.

  חיים בלי כאבי גב

   

  במידה ונשמור על השלבים הטיפוליים, נשקם את מצב הדלקת ומערכת החיסון ונקפיד על פעילות גופנית ותחזוקה נכונה של הגב, כמעט ב -100% מהמקרים, הכאב יעלם ולא יחזור!

  ראיתי עשרות מקרים של תהפוכות גדולות במצב הגב. עשרות מקרים שניתן היה להפסיק את התרופות, למנוע ניתוח ולחיות לחלוטין ללא כאבי הגב.

  אולי יעניין אתכם גם – דיקור סיני לפוריות

  Page Reader Press Enter to Read Page Content Out Loud Press Enter to Pause or Restart Reading Page Content Out Loud Press Enter to Stop Reading Page Content Out Loud Screen Reader Support