נוזלים באוזניים

  הצטברות נוזלים באוזניים הוא מצב שכיח ביותר במרפאות אף אוזן גרון ובמרפאתי. כמעט כל ילד עד גיל חמש יחווה אירוע כזה או אחר של דלקת אוזניים או נוזלים באוזניים. ברוב המקרים, התופעה זמנית בלבד ולא דורשת טיפול מיוחד, רק סבלנות ושימוש בקול רם בזמן הדיבור עם הילד.

  בחלק גדול מהמקרים, ההורים מגלים את התופעה כשהילד/ה לאורך תקופה ארוכה מתעלם מדיבורם וחוזר פעמים רבות על המילה – מה?

  הסיבות להופעת נוזלים באוזניים

  נוזלים באוזניים מצטברים בעיקר בגלל חוסר בשלות של האוזן, הצרות תעלת האוזניים (אוסטכיוס), הקשר בין האוזן לדרכי הנשימה העליונות וריבוי נזלת וליחה בחלל האף, סינוסים והאוזניים.

  מהי תעלת אוסטכיוס ומה הקשר בינה לבין נוזלים באוזניים?

  תעלת אוסטכיוס, היא התעלה המחברת בין האוזן התיכונה לגרון ומאפשרת וויסות לחץ ואוורור על מנת למנוע פגיעת עור התוף. דרך התעלה מתאפשר מעבר של חיידקים, וירוסים וליחה מהגרון לאוזן התיכונה וכך דלקות ונוזלים יכולים להצטבר באוזן התיכונה ולהישאר שם.

  אבחון נוזלים באוזניים

  ע"י בדיקת רופא, ניתן לאבחן דלקת ונוזלים באוזניים (נוזלים סרוטים) ולשאוב אותם במידת הצורך. אחת ממטרותיו של עור התוף היא מניעת כניסתם של מזיקים חיצוניים להיכנס לאוזן התיכונה. כאשר מחליט הרופא לשאוב את הנוזלים מהאוזן, יש לזכור ולדעת שפעולה זו מחוררת קלות את עור התוף (לא מומלץ ומשתדלים להימנע מהפרוצדורה הזו).

  דרך נוספת לאבחון (חוץ מבדיקה ביתית של ההורים), היא בדיקת שמיעה. בדיקה זו לא תמיד מוצלחת מכיוון שהיא דורש את שיתוף הפעולה של הילד ולפעמים הילד לא משתף פעולה.

  טיפול רפואי בהצטברות נוזלים באוזניים

  במקרים של הצטברות נוזלים באוזן לתקופה שעולה על שלושה ארבעה חודשים וכוללת ליקוי שמיעה משמעותי (מעל 30 דציבל), בעיות התנהגותיות, עיכוב חמור בהתפתחות השפה, התפתחות לקויה של מבנה הסנטר והפה (בגלל שימוש בפה ולא באף בנשימה) יש לשקול התערבות טיפולית או רפואית.

  ברוב המקרים, הנוזלים באוזניים חולפים לאחר מספר שבועות או חודשים ולא משאירים אחריהם נזק. במקרים חמורים, ומתמשכים של דלקות ונוזלים כרוניים באוזניים,ניתן לשקול על ניתוח כפתורים /צינוריות.

  בניתוח זה, מחדירים דרך עור התוף צינורית על מנת לאפשר לנוזלים לצאת מחלל האוזן וכך לאוורר את חלל האוזניים, לייבש את הנוזלים ולמנוע דלקות באוזן התיכונה. ניתוח כפתורים הוא ניתוח קל וברוב הגדול של המקרים הניתוח מצליח במטרתו ללא תופעות לוואי, אבל בכל זאת אסור לשכוח שהניתוח כולל הרדמה כללית, תופעות לוואי שונות ומגבלה בחיי היום יום לחדירת מים לאוזן (אמבטיה, בריכה, ים).

  טיפול בנוזלים באוזניים ע"י רפואה סינית

  מכיוון שלא הוכח מחקרית טיפול יעיל בנוזלים באוזניים, אוכל רק לשתף אתכם בניסיון הטיפולי שלי במקרים אלה. ראשית, המליץ לחכות כחצי שנה להתייבשות הנוזלים, ללא טיפול מלבד תזונה.

  במקרים קשים אחדים בלבד, לא ניתן היה למנוע ניתוח או ליקויי שפה כתוצאה מהנוזלים באוזניים.

  כמעט ב 100% מהמקרים, ניתן לייבש את הנוזלים באוזניים ולמנוע את חזרתם ואת התפתחות הדלקות החוזרות ובעיית השמיעה.

  תופעת הנוזלים באוזניים במרפאתי כוללת:

  • שינוי תזונתי – טיפול תזונתי תומך ומחזק את מערכת העיכול ומייבש ליחה. מכיוון שמדובר בילדים השינויים בתזונה נעשים בצורה הדרגתית על מנת לא להגיע לירידה במשקל ובעיית אכילה.
  • צמחי מרפא – ניתנים כמיצוי/ סירופ ממותק, נבחרים בהתאם לאבחנה אישית ומטרתם העיקרית היא ייבוש הנוזלים, חיזוק מערכת העיכול ומערכת החיסון.
  • דיקור סיני – הדיקור נמשך מספר דקות בודדות (או שניות), אינו כואב ותומך בטיפול התזונתי והצמחי. במידה והילד מסרב או מפחד מהדיקור, ניתן להסתפק רק בצמחי המרפא והתזונה.

  שיפור ממשי ניתן לראות כבר לאחר מספר ימים עד שבועיים. הטיפול מייבש את הליחה בחללי האף ובאוזן, מחזק את מערכת החיסון של הילד, משפר את התנהגותו ואת תפקודו היום יומי.

  Page Reader Press Enter to Read Page Content Out Loud Press Enter to Pause or Restart Reading Page Content Out Loud Press Enter to Stop Reading Page Content Out Loud Screen Reader Support