טיפול בנשירת שיער

  נשירת שיער

  נשירת שיער היא תופעה שכיחה מאוד בקליניקה לנשים, גברים ולעיתים יותר רחוקות גם לילדים. לא משנה מה גילך, נשירת שיער תמיד מטרידה, מדאיגה , פוגעת בכושר האונות ברמה הפסיכולוגית ומורידה את הביטחון העצמי של הגבר ושל האישה.

  הרפואה הסינית מתמודדת עם נשירת שיער בהצלחה רבה, גם עם מדובר באנשים בריאים עם נשירת שיער וגם בנשירת שיער לאנשים מבוגרים או כתוצאה ממחלה.

  סיבות כלליות לנשירת שיער

  ישנן סיבות רבות לנשירת שיער. חלקן מוכחות וחלקן על סמך ניסיון פרקטי. ברוב המקרים, אפשר ע"י טיפול, לנטרל את הסיבות לנשירת השיער ולשפר את המצב הקיים.

  • נשירת שיער בעקבות גנטיקה – לצערנו לא ניתן לשנות את הגנטיקה שלנו, אבל אני תמיד אומר שגנטיקה זה כמו מתנה. ההורים העבירו לנו הכול במתנה, השאלה היא האם אנחנו פותחים את המתנה או לא. בהחלט ניתן, ע"י אורח חיים נכון ובחירות חכמות בחיים, להאט את התהליך הגנטי וגם לגרום לגנטיקה לדלג עלינו. כלומר לבחור לא לפתוח את המתנה שקיבלנו מההורים.
  • נשירת שיער בעקבות חוסר איזון הורמונאלי – ישנם הורמונים גבריים מסוימים אשר גורמים לכיווץ נימי הדם באזור שורשי השיער. במידה ונצמצם את ההורמונים, נשפר את קצב גדילת השיער.
  • נשירת שיער בעקבות חוסר בויטמינים ומינרלים – בעקבות תזונה לא מאוזנת ואורח חיים לא מאוזן, מתדלדלים ויטמינים ומינרלים חיוניים לגוף ולשורשי השיער. ניתן לבדוק בבדיקת מעבדה חלק מהויטמינים ומהמינרלים ואת אלה שלא ניתן לבדוק, אפשר להסיק על חסרונם ע"י בדיקת התפריט התזונתי. הויטמינים והמינרלים שנמצאו חסרים במצבים של נשירת שיער – קומפלקס b, 12 – b, ויטמין a, אבץ, סידן, מגנזיום, גופרית, ברזל, ויטמין d,ויטמין e. ישנן מרפאות שניתן בעזרתן לבדוק את שורשי השיער ודרכם לאבחן את החוסרים.
  • נשירת שיער הנגרמת כתוצאה מסטרס / מתח – סטרס רגשי לאורך זמן, גורם להתדלדלות המרכיבים החיוניים בגוף, משחרר רדיקלים חופשיים וגורם בעקיפין לנשירת שיער.
  • נשירת שיער בעקבות תרופות – ישנן תרופות שונות הגורמות להתדלדלות ויטמינים ומינרלים בגוף וחלקן גורמות לירידה בתפקוד איברים פנימיים. לדוגמה- גלולות, גורמות לירידה בויטמיני bלמיניהם, סטטינים (להורדת כולסטרול) גורם לירידה בכמות הסידן והמגנזיום וראקוטן (לטיפול באקנה) גורם לירידה בתפקודי הכבד.
  • נשירת שיער בעקבות מחסור בחלבון – חלק גדול מהשיער עצמו מורכב מחלבונים. התזונה המודרנית עשירה בחלבון מהחי, אך כאשר יש עודפי חלבון (נושא שכיח מאוד), האיברים הפנימיים, במיוחד הכבד והכליות, נחלשים ויכולים לעודד נשירת שיער. מצב נוסף שקשור לחלבון הוא – חוסר חלבון. במקרה זה הבעיה יכולה להופיע לצמחונים או טבעונים שנמנעים מאכילת בשר, דגים, ביצה או מוצרי חלב. במקרה זה צריך לשים לב לצריכה מספקת של חלבון ממקור צמחי / מלא, כלומר לשלב בכל ארוחה דגן מלא וקטניה.
  • נשירת שיער הנגרמת כתוצאה מזרימה לקויה של דם לראש ולשיער – ישנן מספר סיבות שבעקבותן זרימת הדם לראש מואטת, לדוגמה – פסולת בדם, כולסטרול גבוה, פגיעה בכלי דם בגוף ובראש, חוסר פעילות גופנית ועישון.
  • נשירת שיער כתוצאה ממחלה או טיפולים – ישנן מחלות מסוימות שקשורות לנשירת שיער, ככל הנראה כתוצאה מחולשה במערכת החיסון, חולשה באברים פנימיים ומחסור בחומרים חיוניים לשיער ולגוף.

  בנוסף למחלות, יש טיפולים תרופתיים שמאוד משפיעים על איכות השיער וכמותו. הטיפולים המזיקים ביותר הם טיפולי כימותרפיה (נשירת של עד 90 אחוזים מהשיער), הקרנות, טיפול רדיואקטיבי וטיפולים שמשלבים תליום או מתכות שונות.

  דוגמה למחלות עם קשר לנשירת שיער – סרטן, טרשת נפוצה, מחלות חום מתמשכות, תסמונת העייפות הכרונית, לופוס ועוד…

  טיפול בנשירת שיער – מקרה מהקליניקה

  אסתר, בת 57, הגיעה אלי מיואשת מאוד כשהיא קרובה מאוד לשים תוספות שיער קבועות בשיער. מרינה ניסתה הכל מהכל לפני שהגיעה לטיפול ברפואה סינית. היתה אצל המומחים הגדולים ביותר, ניסתה עשרות תוספים ודיאטות וטיפולי רפואה משלימה שונים ואלי הגיע כפתרון אחרון אחרי שקיבלה המלצה חמה מאחיינית שלה שעברה אצלי טיפולי פריון. מכיוון שכבר ניסתה דיאטות רבות ותוספים רבים, התחלנו הכל מחדש ולאחר האבחנה, הצעתי טיפולי דיקור סיני בלבד לטיפול בנשירת שיער שסבלה ממנו. רציתי לחסוך ממנה הוצאות נוספות ובנוסף זיהיתי שהיא כבר באמת מיואשת מהכל וגם בנוסף מותשת לחלוטין. הצעתי תקופת שקט וגרייס על מנת לתת בשלב הראשון הזדמנות לחזק אותה (היו גם מחלות רקע אחרות) ורק לאחר מכן ורק במידה וזה לא יספיק, נוסיף מהכלים האחרים לצורך שיפור מצב השיער. אני שמח מאוד שלאסתר היתה את הסבלנות הנוספת ושהיא אכן נתנה לי ולרפואה הסינית להרים אותה ולהחזיר את החיוניות לה ולכפועל יוצא גם לשיער שלה.

  לאחר 4 חודשים של טיפול, שאלתי את אסתר, כמו תמיד בתחילת טיפול, מה שלומה ובבכי (שנינו בכינו) זו היתה תשובתה:

  "קשה לי לדבר. כבר הרגשתי שאני הולכת למות. נכון, זה רק שיער ולא חיים או מוות, אבל המוות שלי גדל מבפנים, הרגשתי שאני הולכת למות ונכנסתי לדיכאון, ועכשיו בפעם הראשונה, אני רואה אור בקצה המנהרה. השיער שלי לא נושר! אני מסתרקת והשיער שלי לא נושר! אין שערות על הכרית בבוקר, נשירת השיער הפסיקה"

  אסתר קמה, אמרה תודה והתחבקנו.

  נשירת שיער לנשים

  כפי שנאמר, מלבד הסיבות הרגילות, יש סיבות נוספות שבעקבותן יש שכיחות גבוהה יותר של נשירת שיער לנשים.

  נשירת שיער גוברת בעקבות שינויים הורמונאליים טבעיים ובעקבות תהליך ההיריון והלידה. נשים רבות מתלוננות על נשירת שיער גדולה כשלושה חודשים לאחר הלידה. נשירה זו תלויה ישירות בתהליך הורמונאלי בזמן ההריון, אך, גם מושפעת מאוד ממתח נפשי וחוסרים של ברזל, חומצה פולית וויטמין 12- b.

  גם בין גיל 30 לגיל 40, יש תלונות רבות של נשירת שיער אצל נשים. הסיבה לא ידועה לרפואה, אך בפרקטיקה במרפאתי, אני מוצא מכנה משותף של חוסר איזון של הכבד בשילוב עם חוסרים תזונתיים.

  טיפול בנשירת שיער ע"י רפואה סינית

  ברוב המקרים, נשים או גברים, לא מגיעים לטיפול במטרה ראשית לטיפול בנשירת שיער, אלה מגיעים לטיפול בתופעה אחרת שבמקביל לה יש גם נשירת שיער.

  בחלק גדול מהמקרים, יש קשר אבחוני, בין התלונה העיקרית לתלונה של נשירת שיער.

  אבחון מדויק מאוד חשוב במקרה של נשירת שיער. האבחון נעשה ע"י תשאול ובדיקות דם, אך האבחון הסופי נקבע ע"י אבחנת הדופק.

  לאחר אבחון, אמליץ כיצד להתמודד עם נשירת השיער. תזונה – מבין הטיפולים של הרפואה הסינית בנשירת שיער, התזונה היא כלי בסיסי שיכול מאוד לעזור, אך דורש, כמובן, מאמץ מהמטופל לשדרוג תזונתו.

  • תוספי תזונה – במידה ויש חוסרים מסוימים, אמליץ במקביל לתזונה גם על מינונים זמניים של תוספי תזונה, על מנת להגדיל את מאגרם בגוף.
  • צמחי מרפא – במידת הצורך, על מנת לשפר במהירות גדולה יותר את נשירת השיער, נשתמש באופן זמני בצמחי מרפא אשר משפרים את קצב גדילת השיער ואיכותו.
  • דיקור סיני – הוא המנצח של כל התזמורת. בעזרתו, נשפר את תפקודם של האיברים הפנימיים וכך נשפר משמעותית את קצב שיקום השיער.

  טיפול בנשירת שיער בעזרת רפואה סינית - זיו אלקלעי

   

  פתרון לנשירת שיער

  טיפול בנשירת שיער הוא אחד הטיפולים היותר נפוצים ויותר נדרשים. במהלך העשורים האחרונים, עם העלייה במודעות לנושא האסתטיקה, גם בקרב גברים, עלתה גם הדרישה לטיפולים מהסוג הזה. זיו אלקלעי מומחה לדיקור סיני מסייע לגברים ולנשים הסובלים מנשירת שיער, לחזק את הבריאות הכללית תוך מתן דגש על בריאות השיער. בשורות להלן נעסוק בנושא הזה תוך הדגשה של התועלת הגלומה ברפואה הסינית.

  טיפול בנשירת שיער – מי צריך אותו ומתי

  טיפול בנשירת שיער הוא, כאמור, טיפול שגברים ונשים כאחר, פונים אליו. בניגוד למה שנהוג לחשוב, נשירת שיער מאפיינת גברים ונשים כאחר, אבל גברים טפלו בו פחות עד עתה. לעיתים, הנשירה נובעת משינויים הורמונאליים, הן אצל גברים והן אצל נשים. במקרים אחרים, הנשירה היא תוצאה של מחסור בוויטמינים ומינרלים, שאפשר לזהות אותו בקלות יחסית ולטפל בו. ואכן, במקרים כאלה עשויה  הרפואה המערבית המודרנית למצוא פתרונות הולמים, למתן ואף למנוע את נשירת השער. זאת, באמצעות טיפולים תרופתיים, הורמונאליים או באמצעות שימוש בשמפו ותכשירים נוספים שהמטרה הכללית שלהם היא לחזק את שורשי השיער. כישלון הטיפולים הללו גורם לגברים ונשים כאחד לחפש כל שיטה וכל דרך אפשרית להפסיק את התופעה. במקרים כאלה, הרפואה הסינית עשויה לזהות את הגורמים לבעיה ולהעניק את הטיפולים המתאימים. באופן כללי – הרפואה המערבית מתייחסת לבעיה המקומית, והתרופות והתכשירים השונים נועדו לחזק את שורשי השיער. הרפואה הסינית היא, כדרכה, רפואה הוליסטית. בשיטה הזאת טיפול בנשירת שיער איננו יכול לכלול טיפול פרטני, אלא טיפול מקיף הכולל גם שינויים באורח החיים וגם שינויים בתזונה.

  טיפול בנשירת שיער לפי הרפואה הסינית

  כאמור, הרפואה הסינית איננה מתייחסת לנשירת השיער כתופעה מקומית, וגם לא כתופעה שהיא תולדה של פיזיולוגיה בלבד.המצב הזה הוא גם תולדה של מצב נפשי. לפיכך, טיפול בנשירת שיער לפי הרפואה הסינית צריך לכלול שינויים באורח חיים, נטילת תוספי תזונה וכן שימוש בצמחי מרפא, אם הדבר נדרש לעצירת הנשירה ולהגברת הצמיחה של השיער. לבסוף, דיקור סיני משלים את התמונה ומשפר את זרימת האנרגיה בגוף.

   

   

  שאלות נפוצות

  ממה נובעת נשירת שיער?

  נשירת שיער יכולה להיגרם משלל סיבות – גנטיקה, חוסר איזון הורמונאליים, מתח, מחסון בחלבון ועוד. 

  איך מתבצע הטיפול?

  לאחר אבחון הבעיה מותאם לכל אחד ואחת פתרון מותאם עבורו, הפתרון משלב טיפול בעזרת תוספי תזונה, צמחי מרפא ודיקור.

  היכן אנחנו נמצאים?

  הקליניקות של זיו אלקלעי נמצאות בהוד השרון וביישוב קדימה

  Page Reader Press Enter to Read Page Content Out Loud Press Enter to Pause or Restart Reading Page Content Out Loud Press Enter to Stop Reading Page Content Out Loud Screen Reader Support