נשירת שיער

  נשירת שיער היא תופעה שכיחה מאוד בקליניקה לנשים, גברים ולעיתים יותר רחוקות גם לילדים. לא משנה מה גילך, נשירת שיער תמיד מטרידה, מדאיגה , פוגעת בכושר האונות ברמה הפסיכולוגית ומורידה את הביטחון העצמי של הגבר ושל האישה.

  הרפואה הסינית מתמודדת עם נשירת שיער בהצלחה רבה, גם עם מדובר באנשים בריאים עם נשירת שיער וגם בנשירת שיער לאנשים מבוגרים או כתוצאה ממחלה.

  סיבות כלליות לנשירת שיער

  ישנן סיבות רבות לנשירת שיער. חלקן מוכחות וחלקן על סמך ניסיון פרקטי. ברוב המקרים, אפשר ע"י טיפול, לנטרל את הסיבות לנשירת השיער ולשפר את המצב הקיים.

  • נשירת שיער בעקבות גנטיקה – לצערנו לא ניתן לשנות את הגנטיקה שלנו, אבל אני תמיד אומר שגנטיקה זה כמו מתנה. ההורים העבירו לנו הכול במתנה, השאלה היא האם אנחנו פותחים את המתנה או לא. בהחלט ניתן, ע"י אורח חיים נכון ובחירות חכמות בחיים, להאט את התהליך הגנטי וגם לגרום לגנטיקה לדלג עלינו. כלומר לבחור לא לפתוח את המתנה שקיבלנו מההורים.
  • נשירת שיער בעקבות חוסר איזון הורמונאלי – ישנם הורמונים גבריים מסוימים אשר גורמים לכיווץ נימי הדם באזור שורשי השיער. במידה ונצמצם את ההורמונים, נשפר את קצב גדילת השיער.
  • נשירת שיער בעקבות חוסר בויטמינים ומינרלים – בעקבות תזונה לא מאוזנת ואורח חיים לא מאוזן, מתדלדלים ויטמינים ומינרלים חיוניים לגוף ולשורשי השיער. ניתן לבדוק בבדיקת מעבדה חלק מהויטמינים ומהמינרלים ואת אלה שלא ניתן לבדוק, אפשר להסיק על חסרונם ע"י בדיקת התפריט התזונתי. הויטמינים והמינרלים שנמצאו חסרים במצבים של נשירת שיער – קומפלקס b, 12 – b, ויטמין a, אבץ, סידן, מגנזיום, גופרית, ברזל, ויטמין d,ויטמין e. ישנן מרפאות שניתן בעזרתן לבדוק את שורשי השיער ודרכם לאבחן את החוסרים.
  • נשירת שיער הנגרמת כתוצאה מסטרס / מתח – סטרס רגשי לאורך זמן, גורם להתדלדלות המרכיבים החיוניים בגוף, משחרר רדיקלים חופשיים וגורם בעקיפין לנשירת שיער.
  • נשירת שיער בעקבות תרופות – ישנן תרופות שונות הגורמות להתדלדלות ויטמינים ומינרלים בגוף וחלקן גורמות לירידה בתפקוד איברים פנימיים. לדוגמה- גלולות, גורמות לירידה בויטמיני bלמיניהם, סטטינים (להורדת כולסטרול) גורם לירידה בכמות הסידן והמגנזיום וראקוטן (לטיפול באקנה) גורם לירידה בתפקודי הכבד.
  • נשירת שיער בעקבות מחסור בחלבון – חלק גדול מהשיער עצמו מורכב מחלבונים. התזונה המודרנית עשירה בחלבון מהחי, אך כאשר יש עודפי חלבון (נושא שכיח מאוד), האיברים הפנימיים, במיוחד הכבד והכליות, נחלשים ויכולים לעודד נשירת שיער. מצב נוסף שקשור לחלבון הוא – חוסר חלבון. במקרה זה הבעיה יכולה להופיע לצמחונים או טבעונים שנמנעים מאכילת בשר, דגים, ביצה או מוצרי חלב. במקרה זה צריך לשים לב לצריכה מספקת של חלבון ממקור צמחי / מלא, כלומר לשלב בכל ארוחה דגן מלא וקטניה.
  • נשירת שיער הנגרמת כתוצאה מזרימה לקויה של דם לראש ולשיער – ישנן מספר סיבות שבעקבותן זרימת הדם לראש מואטת, לדוגמה – פסולת בדם, כולסטרול גבוה, פגיעה בכלי דם בגוף ובראש, חוסר פעילות גופנית ועישון.
  • נשירת שיער כתוצאה ממחלה או טיפולים – ישנן מחלות מסוימות שקשורות לנשירת שיער, ככל הנראה כתוצאה מחולשה במערכת החיסון, חולשה באברים פנימיים ומחסור בחומרים חיוניים לשיער ולגוף.

  בנוסף למחלות, יש טיפולים תרופתיים שמאוד משפיעים על איכות השיער וכמותו. הטיפולים המזיקים ביותר הם טיפולי כימותרפיה (נשירת של עד 90 אחוזים מהשיער), הקרנות, טיפול רדיואקטיבי וטיפולים שמשלבים תליום או מתכות שונות.

  דוגמה למחלות עם קשר לנשירת שיער – סרטן, טרשת נפוצה, מחלות חום מתמשכות, תסמונת העייפות הכרונית, לופוס ועוד…

  נשירת שיער לנשים

  כפי שנאמר, מלבד הסיבות הרגילות, יש סיבות נוספות שבעקבותן יש שכיחות גבוהה יותר של נשירת שיער לנשים.

  נשירת שיער גוברת בעקבות שינויים הורמונאליים טבעיים ובעקבות תהליך ההיריון והלידה. נשים רבות מתלוננות על נשירת שיער גדולה כשלושה חודשים לאחר הלידה. נשירה זו תלויה ישירות בתהליך הורמונאלי בזמן ההריון, אך, גם מושפעת מאוד ממתח נפשי וחוסרים של ברזל, חומצה פולית וויטמין 12- b.

  גם בין גיל 30 לגיל 40, יש תלונות רבות של נשירת שיער אצל נשים. הסיבה לא ידועה לרפואה, אך בפרקטיקה במרפאתי, אני מוצא מכנה משותף של חוסר איזון של הכבד בשילוב עם חוסרים תזונתיים.

  טיפול בנשירת שיער ע"י רפואה סינית

  ברוב המקרים, נשים או גברים, לא מגיעים לטיפול במטרה ראשית לטיפול בנשירת שיער, אלה מגיעים לטיפול בתופעה אחרת שבמקביל לה יש גם נשירת שיער.

  בחלק גדול מהמקרים, יש קשר אבחוני, בין התלונה העיקרית לתלונה של נשירת שיער.

  אבחון מדויק מאוד חשוב במקרה של נשירת שיער. האבחון נעשה ע"י תשאול ובדיקות דם, אך האבחון הסופי נקבע ע"י אבחנת הדופק.

  לאחר אבחון, אמליץ כיצד להתמודד עם נשירת השיער. תזונה – מבין הטיפולים של הרפואה הסינית בנשירת שיער, התזונה היא כלי בסיסי שיכול מאוד לעזור, אך דורש, כמובן, מאמץ מהמטופל לשדרוג תזונתו.

  • תוספי תזונה – במידה ויש חוסרים מסוימים, אמליץ במקביל לתזונה גם על מינונים זמניים של תוספי תזונה, על מנת להגדיל את מאגרם בגוף.
  • צמחי מרפא – במידת הצורך, על מנת לשפר במהירות גדולה יותר את נשירת השיער, נשתמש באופן זמני בצמחי מרפא אשר משפרים את קצב גדילת השיער ואיכותו.
  • דיקור סיני – הוא המנצח של כל התזמורת. בעזרתו, נשפר את תפקודם של האיברים הפנימיים וכך נשפר משמעותית את קצב שיקום השיער.
  Page Reader Press Enter to Read Page Content Out Loud Press Enter to Pause or Restart Reading Page Content Out Loud Press Enter to Stop Reading Page Content Out Loud Screen Reader Support