סוכרת

  סוכרת – סיבות ופתרונות למגיפה של המאה ה- 20

  בטוח שמעתם את המילה סכרת בתקופה האחרונה, אבל לא כולם ממש מפנימים את משמעות המילה ומשמעות המחלה. שימו לב – למעלה מ 600 אלף איש בישראל חולים בסכרת. וזה לא הכל, מעריכים שיש מספר דומה של אנשים שחולה בסכרת ולא יודע מזה.

  וזה לא הכל, מסתובבים אלפי אנשים עם תופעה שנקראת תסמונת איקס. (לא האיקס השביר ולא תסמונת דאון). תסמונת איקס היא בעצם אבחנה של קדם סכרת (מספר נתונים שיכולים לנבא סכרת בעתיד הקרוב). בקיצור ולעניין, בקצב הזה, כמעט לכולם יש או יהיה סכרת.

  נכון לימים אלה, מחלת הסכרת בארץ ישראל היא מגפה!

  מקור המגפה – אורח החיים שלנו.

  צריך להפנים – מחלת הסכרת נגרמת כתוצאה מאורך חיים לא בריא. רוצים להבריא או למנוע, אפשר ובקלות. זה יצרוך שינוי באורח חייכם ובעיקר בתזונתכם, אבל המאמץ משתלם ואיכות חייכם תשתנה מקצה לקצה.

  קצת על סכרת

  מחלת הסוכרת היא למעשה הפרעה במטאבוליזם, המתאפיינת ברמות גבוהות של גלוקוז (סוכר) בדם. רמות הסוכר הגבוהות בדם, נובעות מחוסר יכולת של הלבלב לייצר אינסולין או מתפקוד לקוי של האינסולין בגוף. כאשר רמת הסוכר בדם עולה מעל רמה מסויימת, הגוף מחפש דרכים להוציא את הסוכר החוצה ועושה זאת ע"י שיתון מוגבר (זהו אחד הסימפטומים הראשונים של סכרת). ישנם מצבים של טרום סכרת וניתן בעזרת בדיקות שונות לאבחן את המצב. אדם שאובחן כטרום סכרתי, הסיכוי שיהיה חולה בסכרת סוג 2 גבוה ביותר במהלך השנים הקרובות.

  סוגי הסכרת

  • סכרת סוג 2 – כ-85 אחוזים ממקרי הסכרת. נקראת סכרת מבוגרים או סכרת שאינה תלויה באינסולין. בסכרת מסוג 2, הגוף מייצר אינסולין, אבל לא מספיק או שהאינסולין לא פועל בצורה תקינה להעברת הגלוקוז לתוך התאים. סכרת זו נקראת סכרת מבוגרים, מכיוון שרוב החולים המאובחנים במחלה זו הם מעל גיל 40. בשנים האחרונות, ישנו מצב חמור ומעציב ביותר – סכרת מבוגרים מסוג 2 לילדים צעירים. חשוב לדעת שסכרת מסוג 2 ניתנת לשליטה, לטיפול ולמניעה ע"י תזונה מאוזנת, פעילות גופנית מאוזנת ואורח חיים מאוזן.
  • סכרת מסוג 1 – כ-10 אחוזים ממקרי הסכרת. נקראת גם סכרת נעורים או סכרת תלויה באינסולין. בסכרת מסוג 1, הגוף אינו מייצר אינסולין. היא נקראת סכרת נעורים מכיוון שלרוב היא מתפרצת בגיל צעיר.
  • סכרת גבולית – בבדיקות דם, יש סכרת ברמות שמעל הנורמה, אך לא ברמה של חולי סכרת.
  • סכרת הריון – עלייה ברמות הסוכר בזמן הריון. ברוב המקרים, רמות הסוכר מתאזנות לאחר ההריון והלידה, אבל לנשים שהיה סכרת הריונית, יש סיכוי גדול יותר לפתח סכרת מבוגרים מסוג 2 בעתיד.

  מהן הסיבות לסכרת?

  לכל סוג של סכרת, הסיבות השכיחות שלה. הסיבות העיקריות הן – השמנה, תזונה לא בריאה ולא מאוזנת, תורשה, גיל (ככל שמזדקנים יכולתו של גוף לייצר אינסולין פוחתת), טראומה נפשית או פיסית (גורמת להרס זמני או קבוע של הלבלב ובכך לייצור אינסולין), תרופות (לצורך טיפול במחלה אחרת שיכולה לשבש את מערכת החיסון וכך לביטוי הסכרת).

  נתונים כלליים על מחלת הסכרת

  • כל 10 שניות מת בעולם חולה סכרת.
  • כל 10 שניות מאובחנים בעולם 2 חולי סכרת נוספים.
  • כל שנה מתים בעולם 4 מיליון חולים כתוצאה מסכרת או מסיבוכי הסכרת.
  • קרוב למליון איש חולים או בדרך להיות חולים בסכרת בארץ.
  • קרוב ל 100 מיליון איש חולים בסכרת בעולם.
  • בכל שנה נוספים כ – 7 מיליון חולי סכרת למעגל הסכרת בעולם.
  • 1 מתוך 7 ישראלים סובל מסכרת או ממצב של קדם סכרת.
  • סכרת היא הגורם המוביל בעולם לעיוורון.
  • סכרת היא הגורם העיקרי לאי ספיקת כליות ולדיאליזה.
  • חולי סכרת הם בעלי סיכוי של פי 2 עד 4 למחלות לב וכלי דם.

  הנתונים מזעזעים, האפשרות למנוע ולטפל במחלה ממש בהישג יד, אבל משום מה, אנחנו ממשיכים במגמת ה- "לי זה לא יקרה" או "סתם מנסים להפחיד אותנו". במשך שנים רבות, אני מטפל בחולי סכרת ורואה איך עוד ועוד אנשים מאובחנים במחלת הסכרת וכמעט בכל המקרים היה אפשר למנוע את המחלה. במשך שנים רבות, אני מטפל באנשים שמאובחנים כחולי סכרת, לוקחים כדורים, אבל לא משנים את תזונתם, אפילו לא חושבים שכך צריך (לא צריך להאשים אותם, בחלק גדול מהמקרים, הרופא הוא זה שממליץ על הטיפול התרופתי ולא על המניעתי או על הניסיון להוריד ולאזן את הסוכר עי שינוי באורח החיים).

  איך מונעים ומטפלים בסכרת?

  כמובן שהטיפול והמניעה חייבים להיות בהשגחה של מטפל ורופא מומחה, אך אלה הם הדברים העיקריים שצריך לקחת בחשבון:

  • תזונה מאוזנת: ההערכה היום היא שצריכת הפחמימות בישראל גבוהה הרבה יותר מההמלצות הרפואיות. מעריכים שמבוגרים צורכים לפחות כפול מהמומלץ וילדים לפחות כפול 3 מהמומלץ. בנוסף לכך, על פי רוב, נצרכים מאכלים בעלי ערך גליקמי גבוה במיוחד (פחמימות שמתפרקות במהירות ובקלות במהלך תהליך העיכול הן בעלות ערכים גליקמיים גבוהים. בעקבות אכילתם של מזונות אלה, רמת הגלוקוז בדם עולה בצורה חדה ומקשה על הלבלב ודורשת הרבה מידי ומהר מידי. פחמימות שמתפרקות לאט, ומשחררות גלוקוז באופן הדרגתי למערכת הדם, הינן בעלות מדד גליקמי נמוך ומומלצות יותר לטיפול ומניעה של סכרת).
  • במקרה של סכרת ולמניעה של סכרת, יש המלצות תזונתיות שונות הכוללות בין השאר תפריט המורכב מ 6 ארוחות במהלך היום, כאשר הארוחות כוללות פחמימות מורכבות ובעלות ערך גליקמי נמוך.
  • פעילות גופנית : במקרה של סכרת ומניעתה, פעילות גופנית היא בהחלט חשובה על מנת להפעיל את מערכות הגוף, לשחרר סטרס ולהוריד את רמת הסוכר בדם. חשוב לדעת שפעילות גופנית יעילה כשהיא במידה. כאשר אנחנו עוברים את הגבול, ומתישים את הגוף, פעילות גופנית יכולה להיות לא יעילה וגם מזיקה. לכן, מומלץ לעשות פעילות גופנית קלה וממושכת כמו הליכה, שחייה, טאי צ'י, יוגה, פילאטיס וריקודי עם.
  • הורדה ברמת הסטרס: הכוונה בהורדה של רמות הסטרס היא למעשה איזון ותשומת לב למצב הריגשי של האדם. סטרס זה לא רק מתח בעבודה, זה לא רק בוס מעצבן, סטרס זה המצב הריגשי שאנחנו חווים בכל יום ויום. סטרס ריגשי יכול לגרום להעלאת רמות הסוכר בדם בעקבות ירידה בתפקוד האיברים הפנימיים. שליטה ואיזון רמות הסטרס הריגשי מאזנות ומשפיעות באופן ישיר על רמת הסוכר בדם ועל תפקוד האיברים.

  סכרת - הטיפול ברפואה הסינית

  לפי הרפואה הסינית, כל רגש משפיע בצורה שונה ועל איבר שונה. מתח וכעסים משפיעים על הכבד, דאגות משפיעות על הקיבה והטחול, פחדים משפיעים על הכליות, עצב ושמחה משפיעים על הלב, צער משפיע על הריאות, קינאה על כיס המרה וכו.

  • צמחי מרפא: ישנם צמחים שונים שהוכחו מחקרית שמורידים את רמת הסוכר בדם ומורידים את רמת האינסולין בדם. את הצמחים אפשר ליטול לאחר איבחון של רופא/ מטפל מומחה בצמחי מרפא במקביל לטיפול ולייעוץ. רשימה חלקית של הצמחים – חילבה, עלי זית, שן הארי, סירה קוצנית, גי'מנמה, wu wei zi, mai men dong ועוד צמחים רבים שיכולים לסייע בתהליך הניתנים ע"י אבחון אינדוודואלי של המטפל.
  • דיקור סיני: נמצא יעיל כמסייע לתהליך ההתחזקות, שיפור תפקודי מערכת החיסון, מסייע להורדת סטרס ומשפר תפקודי איברים פנימיים.

  לסיכום,

  • מסר לחולי סכרת – למעלה מ 50 אחוזים מחולי סכרת לא מגיעים לאיזון בעזרת הטיפול התרופתי. אפשר וחשוב להגיע לאיזון ובמקרים רבים אפשר גם להפחית את כמות התרופות.
  • מסר לחולי הביניים של סכרת – ברוב או בכל המקרים אפשר לאזן את רמת הסוכר בדמכם, קחו את עצמכם בידיים, אפשר לעשות שינוי גדול.
  • מסר לכל אלה שאוכלים וחיים באופן "נורמלי" – חפשו את הניידות של האגודה הישראלית לסוכרת, או גשו לבדיקת דם בקופת החולים ובידקו את רמות הסוכר שלכם. אל תחכו לסוכרת, כי יש כבר את כל הסיכויים שהיא קיימת בצורה זו או אחרת אצלכם. הבדיקות תקינות, אל תורידו יד מהדופק, נסו לחשוב האם מתחשק לכם משהו מתוק אחרי הארוחה? האם אתם עייפים אחרי ארוחה? האם יש לכם נפילת מתח או עייפות במהלך היום? האם יש יובש בפה?האם אתם חייבים להמתיק את האוכל או להמתיק את הקפה/תה? כל אלה ועוד יכולים להיות סימנים של טרום סוכרת. נסו להמתיק פחות, לאכול פחות פירות, להימנע מפחמימות כגון אורז לבן, תפוח אדמה וכמובן סוכר לסוגיו.
  • הורים לילדים – קבלו ייעוץ תזונתי עבורכם ועבור ילדכם. אל תסתפקו בידע שלכם ותופתעו לגלות דברים נוספים על תזונה שיכולה לשפר את איכות חייכם ובריאות ילדכם.

  אפשר להפסיק את המגיפת הסוכרת, אפשר ולפעמים מאוד בקלות.

  Page Reader Press Enter to Read Page Content Out Loud Press Enter to Pause or Restart Reading Page Content Out Loud Press Enter to Stop Reading Page Content Out Loud Screen Reader Support