פסוריאזיס / ספחת

  מחלה כרונית המתבטאת בקשקשת כסופה וגבשושית ובמשטחי עור נוקשים, מוגבהים ואדומים.

  מסיבה לא ידועה, יש צמיחה מואצת של תאי עור הגורמת לקשקשת. ישנה השערה כי פגיעה בתהליך החיסוני קשורה למחלה. לעיתים קרובות, המחלה היא תופעה משפחתית והיא מתחילה בדרך כלל בין הגילאים עשר לארבעים, אך יכולה להופיע בכל גיל. פסוריאזיס מתחיל בדרך כלל בקרקפת, מפרקים, ברכיים, גב ועכוז, לעיתים יכולה להתפרץ מתחת לציפורניים, הגבות, בתי השחי, הטבור והמפשעה. התופעה לא מלווה בגרד ומושפעת מאוד ממצבי לחץ ומתחים רגשיים.

  הטיפול

  מכיוון שהמקור למחלה אינו ידוע – אין טיפול יעיל וראוי לרפואה המודרנית, מלבד משחות המכילות סטרואידים, קרם לחות וקרם המכיל חומצה סליצילית. שיזוף בשמש, בוץ מים המלח ושיזוף באור על- סגול יכולים גם כן להקל על התפשטות הכתמים (טיפול מסוג זה מגדיל את הסיכון לסרטן העור). טיפול נוסף למקרים חמורים במיוחד היא התרופה מתוטרקסאט (משמשת לטיפול בסרטן – מפריעה להתרבות תאים). תרופה זו היא יעילה אך גורמת לתופעות לוואי חמורות ביותר במוח העצם, כליות וכבד.

  פסוריאזיס – הרפואה סינית

  הרפואה הסינית רואה את האדם כמכלול. כשמדובר במחלות עור כמו פסוריאזיס, אנו רואים סוג מסוים של פסולת פיסית, רגשית או נפשית שהגוף רוצה "לזרוק" החוצה והביטוי בלבד הוא על העור. 

  ישנן מספר אפשרויות ברפואה הסינית הגורמות למחלה זו:

  • חלבונים ומזון מתועש ועשיר בהורמונים אשר לא מתעכלים בצורה תקינה ויוצרים רעלים בתוך המעיים. דבר זה עלול לגרום להתפתחות חיידקית אשר הם עצמם מתפרקים לרעלים (פוליאמינים – נמצאים בבדיקות דם ברמות גבוהות אצל חולי פסוריאזיס). תהליך זה גורם לחלוקת תאי עור מוגברת. הטיפול נעשה ע"י דיקור סיני מתן וויטמינים ואנזימי עיכול וצמחי מרפא, כך שהתוצאה היא ניקוי המעיים ומניעת התפתחות חיידקית.
  • על פי הרפואה הסינית, האיבר אשר אחראי על איזון ותפקוד העור הוא הכבד. כאשר הכבד מתפקד בצורה לקויה הסימנים הראשונים יתבטאו בעור. תפקודו האנרגטי של הכבד נפגע כתוצאה מגורמים פיזיים כמו תרופות, חומרי טעם וצבע ומשמרי מזון, כתוצאה ממתחים, סטרס או כעסים ורגשות פנימיים. גם במקרה זה, נשתמש בטיפול בתוספי מזון, מיץ עשב חיטה/שעורה, צמחי מרפא המטפלים בניקוי פיסי ומנטאלי של הכבד ובדיקור. לעיתים, יש צורך בדיאטת ניקוי כבד לתקופה מסוימת (לאחר תקופה זו ובמהלכה חשים באנרגטיות מרובה וחיוניות).

  הטיפול בפסוריאזיס ברפואה הסינית מחולק למעשה לשניים – חיצוני ופנימי:

  • בחלק החיצוני, אנו משתמשים במשחות חיצוניות המחליפות את המשחות הרגילות, סבון ושמפו צמחיים ותזונה. הקלה בסימפטומים מגיעה במהרה.
  • בחלק הפנימי ,אנו משתמשים בדיקור סיני ובצמחי המרפא. סבלנות רבה נדרשת על מנת לראות תוצאות. לאחר תקופה של חודשים רבים, ניתן לראות שינוי משמעותי. חוסר בהופעת הסימנים על העור למשך חודשים רבים או שנים נחשבת הצלחה.
  Page Reader Press Enter to Read Page Content Out Loud Press Enter to Pause or Restart Reading Page Content Out Loud Press Enter to Stop Reading Page Content Out Loud Screen Reader Support