צרבת / רפלוקס

  צרבת / רפלוקס של הקיבה

  צרבת היא התופעה השכיחה ביותר במרפאות המתמחות במערכת העיכול. ברוב המקרים צרבת מתחילה מגיל 30 ובלי הבדלים מיוחדים בין גברים לנשים. מול הרפואה המודרנית שנותנת פתרונות לא מועילים במיוחד, הרפואה הסינית מצטיינת בטיפול בצרבת ומעלימה אותה תוך זמן קצר.

  איך מרגישים בזמן צרבת?

  התחושה הקלאסית של צרבת היא כמובן צריבה באזור בית החזה או מפתח הלב. התרגום מאנגלית של צרבת הוא – שריפה בלב. אכן התחושה הקלאסית של צרבת היא שריפה באזור הלב, אבל בנוסף לצריבה או שריפה באזור בית החזה יכולים להופיע סימנים של צריבה באזור עליון של הוושט או רק צריבה בגרון, כאב גרון שמגיע לעיתים תכופות או חוזר על עצמו, הרגשה שיש משהו תקוע בגרון, סינוסיטיס, ליחה שתקועה בגרון, תחושת צריבה או תחושה לא נעימה בלסתות או באוזניים (עשן יוצא מהאוזניים) שיעול, רעב, ) לעיתים רעב גדול ששום כמות של אוכל לא עוזרת) ובחילות.

  הגורמים העיקריים לצרבת

  • תזונה הגורמת לעודף חומציות בדם ובקיבה
  • רגישות או אלרגיה למזון
  • מצב רגשי, סטרס ממושך. בחלק גדול מהמקרים אני עד לכך שמצב רגשי גורם לעודף חומציות ולתפקוד לא תקין של הסוגר (באופן זמני או קבוע).
  • חיידק הליקובקטר פילורי. קיים לחלק גדול מהאוכלוסייה, יש כאלה שמודעים אליו ואל תופעותיו ויש כאלה שעדיין לא. דרך ההדבקות היא במגע, צואה או רוק. כיום מעריכים שהליקובקטר פילורי הוא הסיבה העיקרית לצרבת והסיבה העיקרית לדלקת הקיבה ולאולקוס. ניתן לבדוק האם קיים החיידק ע"י מספר בדיקות. הבדיקה העיקרית היא בדיקת נשיפה, אך ניתן גם לבדוק את קיומו ע"י לקיחת ביופסיה במהלך בדיקת גסטרוסקופיה, בדיקת אנטיגן החיידק בצואה או בדיקת נוגדני חיידק בבדיקת דם.
  • תרופות שונות בשימוש ממושך כמו אדוויל, אספירין (פוגעות ברירית הקיבה).

  רפלוקס, למה הכוונה?

  רפלוקס  הוא מצב של זרימה חוזרת של חומצה מהקיבה אל הוושט. אחת התופעות המוכרות כתוצאה מרפלוקס היא צרבת או דלקת של הוושט. שסתום (ספינקטר) המכוון את מעבר המזון וממוקם בין הוושט לקיבה, הוא למעשה שריר אשר תפקידו להיפתח כאשר מגיע מזון לכיוון הקיבה להיסגר לחסום את הדרך למזון ולמיצי העיכול חזרה מהקיבה אל הוושט (חשוב להגיד שבקיבה יש חומצה שיכולה להיות רק בקיבה. בכל מקום אחר, היא פשוט תעשה נזק לריריות ותשרוף אותם).כששסתום זה נחלש או אינו מגיב , מזון ומיצי קיבה חוזרים למעלה אל הוושט וגורמים לתחושת הצרבת ולנזק לוושט.

  בקע סרעפתי במצב של בקע בסרעפת ישנה בליטה של החלק העליון של הקיבה דרך פתח בתוך הסרעפת. הבקע גורם להיחלשות או לחוסר תפקוד תקין של השסתום הנמצא בין הוושט לקיבה והוא אחד הגורמים העיקריים לרפלוקס או צרבת.

  הגורמים לבקע סרעפתי הגורמים לבקע של הסרעפת הם – השמנת יתר, הריון, שיעול ממושך ביותר, מאמץ גופני המגדיל את הלחץ על שרירי הבטן, הקאות מרובות ולעיתים רבות אין סיבה מדויקת להופעת הבקע או שהבקע הוא מלידה.

  בקע סרעפתי בדרך כלל אינו מצריך טיפול, אך יש לטפל בזרימה החוזרת של חומצה (רפלוקס) המלווה את התופעה, על מנת למנוע פגיעה של הוושט. במקרים בודדים הבקע מלופף סביב כלי דם ויכול לעצור את אספקת הדם לאיברים אותם מזינים כלי דם אלה. לכן גם מצב זה מצריך טיפול מידי (ניתוחי).

  מהן שיטות האבחון לרפלוקס, צרבת או בקע סרעפתי?

  • בדיקת בריום – בדיקה לא פולשנית, ע"י רנטגן. פחות שכיחה היום מכיוון שלא במיוחד מדויקת ומכיוון שלפני הבדיקה צריך לעבור תהליך לא נעים של שתיית חומר משלשל ושתיית הבריום.
  • גסטרוסקופיה – הבדיקה השכיחה ביותר כיום. מעט פולשנית ולא נעימה, אבל אורכת מספר דקות בודדות בטשטוש. החדרת צינור דק (בסופו ישנה מצלמה זעירה), דרך הפה עד הקיבה והתריסריון. בדיקה זו מאפשרת לראות האם קיימות דלקות, כיבים וגידולים בקיבה, בוושט או בתריסריון. בנוסף ניתן לקחת דגימות (ביופסיה) במהלך הבדיקה.
  • מנומטריה וניטור חומצה בוושט – שתי בדיקות שמאפשרות לדעת את רמת החומציות בקיבה ורמת הרפלוקס.

  טיפול רפואי לתופעת הרפלוקס וצרבת

  הטיפול הרפואי המקובל לתופעת צרבת או רפלוקס הוא כדורים שונים להורדת החומציות. במידה ונמצא חיידק בקיבה, משלבים עם הטיפול של נוגדי החומצה, גם טיפול באנטיביוטיקה. ישנה אופציה ניתוחית במצבים מסוימים של צרבת או רפלוקס הנגרם כתוצאה מתפקוד לקוי של השסתום.

  קצת מידע על נוגדי חומצה לטיפול בצרבת

  ישנם מספר סוגים של נוגדי חומצה שהרפואה משתמשת לצרבת ורפלוקס:

  • נוגדי חומצה קלים – לא בהכרח דורשים מרשם רפואי, לדוגמת טאמס, מאלוקס או סילאין. עיקרון התרופות הוא בהורדת רמת החומציות בעזרת מינרלים כגון סידן ומגנזיום. נוגדי החומצה מהסוג הזה עושים את העבודה מצוין במקרים קלים יחסית של צרבת, וחשוב לזכור שמדובר בפתרון זמני בלבד של הקלה ברמת הצרבת ולא פתרון שנוגע בשורש הבעיה.
  • תופעות לוואי – עודף במגנזיום יכול להוביל לשלשולים ולחולשה של הכליות, עודף אלומיניום יכול להוביל לעצירות ומחסור בזרחן. באופן כללי עלול להיווצר מצב הפוך, שבו יש חוסר בחומציות שיוצר עודף חומציות.

  נוגדי חומצה ומפחיתי צרבת – מעכבי H2

  H2 הם קולטנים של היסטמין שנמצאים בקיבה. כאשר יש גירוי של היסטמין בגוף, הקולטנים נוצרים ויוצרים חומצה בקיבה. התרופות מסוג זה מעכבות או חוסמות את גירוי הקולטנים ובכך יורדת רמת החומציות.   דוגמאות לתרופות מסוג זה הן – גסטרו, טגאמט, זנטק, סימיטג, זנידקס ועוד

  תופעות לוואי של מעכבי H2

  בחילות, פריחה, טשטוש, עייפות, חולשת שרירים וכמובן סיכוי גדול לצרבת חזקה יותר לאחר שימוש ממושך.

  נוגדי חומצה ומפחיתי צרבת – מעכבי משאבת פרוטונים - PPI

  תרופות אלה עובדות על עיקרון דומה לקודמות.

  דוגמאות לתרופות מסוג זה הן – זוטון, לוסק, קונטרלוק, אומפרדקס, לנטון ועוד

  תופעות לוואי של PPI

  כאבי בטן, שלשולים, עצירות, בחילות, הקאות, כאבי ראש וסחרחורת, פגיעה בתפקודי כבד, פריחה על העור, חוסר ויטמין B12 (מפריע לספיגתו). בדומה, אך באופן קיצוני יותר, כשנפסיק את התרופות לאחר שימוש ממושך, נעלה בלהבות, הצרבת תתחזק מאוד ויהיה קשה מאוד לא לחזור לקחת אותן (סוג של התמכרות).

  מכבים את השריפה – טיפול טבעי מוצלח ע"י רפואה סינית בצרבת ורפלוקס

  לרפואה הסינית ולרפואה הטבעית, ישנן המון פתרונות לטיפול בצרבת והמון תחליפים לתרופות הניתנות שעלולות לגרום לתופעות לוואי.

  ברוב המקרים של רפלוקס וצרבות שטיפלתי בעבר, היו תוצאות מרשימות ומוצלחות ביותר.

  איך ניתן להקל על הצרבת?

  • תזונה נכונה – ע"י תזונה בלבד ניתן להפחית משמעותית את הצרבת. בטיפול נרכיב תפריט שיתאים לאורח חייכם וישפר את הצרבות.
  • הימנעות ממזונות מחמירים – כגון אוכל מטוגן, שומנים, סוכרים, אלכוהול והוספת מזונות בסיסיים ולא חומציים,  יכולה לשפר את מצבכם, וחשוב להוסיף תזונה אשר מחזקת את אנרגיית הכבד (אחראי על השרירים בגוף על פי הרפואה הסינית- השסתום הוא שריר), מחזקת את אנרגיית הכליות (מזינה את הכבד) ומזונות אשר יכולים לטפל בדלקת שנוצרה בוושט או בקיבה (אבקת קוזו, פישתן, לימון…). בנוסף, חשוב לאכול 5 ארוחות ביום ולהימנע מארוחות גדולות ומכבידות. 
  • תוספי תזונה – ישנם תוספי תזונה חזקים ביותר שיכולים להחליף בקלות את התרופות לטיפול בצרבת. חלק מהתוספים מבוסס על מינרלים נוגדי חומצה וחלק אחר מבוסס על צמחי מרפא.
  • צמחי מרפא – דרך נוספת ומצוינת לטיפול בצרבות! טיפול יעיל ביותר לחיזוק השסתום, הקלה על הצרבת וטיפול בדלקת בוושט ובקיבה. צמחי המרפא נקבעים על פי אבחון מדויק, נבחרים בהתאם לחומרת המצב ומשתנים במקביל לשינוי והטבת הצרבת.
  • דיקור סיני – הוא כלי מצוין, נוסף, לחיזוק אנרגיית הכליות והכבד והקלה מיידית של הצרבות. בנוסף לפתרון מהיר של הצרבת, הדיקור עוזר בפתרון מקור הבעיה ולכן התוספת שלו היא חשובה ביותר לטיפול השלם בצרבת וברפלוקס.
  • שינוי אורח חיים – הוא כלי חשוב בטיפול ברפלוקס. השינויים כוללים הפחתת כמות העישון והאלכוהול, הפחתת מתחים, שינה על הגב עם הגבהה של 25 ס"מ לפחות, או שינה על צד שמאל, שינוי הרגלי אכילה (במיוחד לא לישון לאחר ארוחה, לא לעשות פעילות גופנית לאחר ארוחה, להימנע מאכילת פירות כקינוח, ולהימנע משתייה בזמן הארוחה).

  טיפים לטיפול בצרבת בבית

  השכיבה על צד שמאל יכולה לעזור משום שכך הקיבה יורדת מתחת לקו הוושט. בשיטה מקובלת נוספת ישנים כאשר חצי הגוף העליון מוטה25 ס"מ למעלה על ידי כריות.

  • לימון/חומץ תפוחים – סוחטים חצי לימון לתוך כוס מים או מערבבים כף חומץ תפוחים בכוס מים ושותים על קיבה ריקה בבוקר. המשקה מאזן את חומציות הקיבה ומונעת הפרשת יתר של חומצה וצרבת.
  • תפוחי אדמה – מרסקים בבלנדר תפוח אדמה טרי עם קליפתו מערבבים בכמות שווה של מים ושותים על קיבה ריקה שלוש פעמים ביום. תפוח האדמה מרגיע את ריריות, מטפל בדלקתיות הקיבה ויוצר שכבה מגינה ומקל מקומית ולאורך זמן על צרבת.
  • סודה לאפיה – מערבבים כפית סודה לאפיה בחצי כוס מים ושותים על קיבה ריקה. הסודה כבסיס סותרת את החומצה.
  • ליקוריש/ שוש קירח / GAN CAO – צמח ממריץ, אנטי דלקתי המעודד את התחדשות ריריות הקיבה ומוריד את רמת הצרבת. מומלץ לשתות 4-3 כוסות ליום ביחס של כפית על כוס מים. ניתן לאכול אותו גם בצורתו הטבעית במציצה. אינו מומלץ לסובלים מלחץ דם גבוה.
  • אלוורה – הקקטוס הידוע שלמיץ שלו איכויות ריפוי מדהימות. ניתן לשתות כמיץ או ליטול בקפסולות. האלוורה מגן על ריריות הקיבה, אנטי דלקתי ואנטי בקטריאלי. כמו כן בטוח לשימוש גם לבעלי לחץ דם גבוה. האלוורה משלשל במינונים גבוהים.

  לסיכום,

  חשוב לזכור- ההמלצות לא מחליפות טיפול וייעוץ מקצועי! אלה רק מספר קטן של טיפים ודרכים שיכולים לעזור לכם להפחית את הצרבת בבית, אבל חשוב להגיע לטיפול על מנת לאזן את המערכת ולטפל בשורש הבעיה.

  הטיפול ברפואה סינית בצרבות וברפלוקס הוא טיפול יעיל ביותר אשר מונע ברוב המקרים (אם לא בכולם) שימוש בתרופות, הפחתה בתרופות ומניעת ניתוחים וסיבוכים נוספים של הצרבת.

  Page Reader Press Enter to Read Page Content Out Loud Press Enter to Pause or Restart Reading Page Content Out Loud Press Enter to Stop Reading Page Content Out Loud Screen Reader Support