רפואה סינית – להישאר מחוברים לטבע

  בשנתיים האחרונות, עלה בי הרצון לחקור ולהבין יותר את הטבע שגדל מסביבי. להבין ולדעת יותר על הצמחים והגידולים שנמצאים סביבי וללמוד כיצד אני יכול להשתמש בידע הזה לטיפול בקליניקה ולחיים האישיים שלי.

  הטיפול בצמחי מרפא הקשורים  מאוד לרפואה סינית, התחיל כשהסינים מכל צד של סין, הבינו את הדבר הפשוט- אם צמח מצליח לגדול בסביבה קרה ובתנאי קור, כנראה שהאיכות הפנימית שלו היא חמה ובכך הוא שורד את הקור. אם צמח גדל בסביבה מאוד יבשה, כנראה שהאיכות הפנימית שלו מאוד לחה וכו וכו….
  והם ניסו. התחילו לתת צמחים "קרים" למצבי חום וצמחים "חמים" למצבי קור וצמחים "יבשים" למצבי לחות מטרידה.
  מכאן התחילה וצצה תורת הצמחים של רפואה סינית.

  הפעם ארצה לשתף אתכם באחד הליקוטים האהובים עלי. לא תמיד אפשר למצוא אותו בקלות, מלקטים אותו בסתיו ולפני שמתחיל לרדת גשם ומוצאים אותו לרוב בשולי שדות חקלאיים, לאורך תעלות ניקוז שונות וגם מצאתי אותו באיזור מלוח של ים אבל גם בצפון הארץ ובמרכזה במקומות יבשים יותר עם אופציה לקרקע עמוקה.  שמו בישראל- ינבוט השדה


  מה שמעניין בינבוט השדה שכלפי חוץ הוא נראה שיח קטן, אבל הוא בעצם עץ גדול שגדל באופן תת קרקעי ורק צמרות העץ מציצות החוצה ומהן גם יוצא הפרי. קצת מזכיר את הפטריות, שגם רוב הגידול ורוב עולמן הוא מתחת לאדמה.
  בחפירות ארכיאולוגיות התגלו בעומק של 8 מ' מתחת פני הקרקע ענפים שלו בקוטר של 10 ס"מ. שורשיו הדק מעמיקים עד 25 מטר.

   הרעיון שהעץ הזה גדל מתחת לאדמה מרמז לי כמטפל את האיכות האדמתית שלו לפי הרפואה הסינית ומרמז שזהו עץ שהאיכות שלו מאוד יכולה לסייע לתהליכים הקשורים לייסוד האדמה, כלומר, בעיקר למערכת העיכול ולאיברים הפנימיים הקשורים למערכת זו.

  אם תסתכלו בתמונה, תוכלו לראות בבירור קשר בניראות בין הפירות של ינבוט השדה, לבין הטחול של בני האדם.
  הפרי של ינבוט השדה הוא למעשה קטניה עשירה מאוד בחלבון ובסיבים תזונתיים, אבל לא רק.
  הדרך הנפוצה ביותר לאכול את הפירות היא בטחינה שלהם ויצירת אבקה. עם האבקה ניתן להשתמש כתבלין לתבשילים שונים, או לאכול כתבלין על צנים או סלט ובנוסף ניתן גם לקלותו על האש ולאכול אותו כמו חטיף.
  ונחשו מה טעמו?
  טעם של אבקת פטריות. כן כן פטריות כבר אמרנו…..

  את עלי ינבוט השדה יש לקטוף בזהירות (עלול לדקור) ולבשל כ 5 דקות. ניתן לשתות את מי החליטה או לאכול אותם ככה.

  למה ינבוט השדה יכול לסייע לנו?

  פירות הינבוט הוכחו שגורמים לעיכוב ספיגת הגלוקוז בדם ולכן מפחית משמעותית את ערך האינדקס הגליקמי של מזונות פחממתיים.

  פירות הינבוט הוכחו שמקלים על טיפול בהפרשות ואגינליות פטרתיות כמו קנדידה ובכלל מסייע לטיפול בפטרת או דלקות שונות בגוף.

  בנוסף הוכחה יעילות הקטניה כמסייעת במצבים של רעילות בכבד וניקוי דם ובדימומים פנימיים (בעיקר העלים)

  ניתן גם להשתמש בצמח זה לטיפול בעצירת השתנה או קושי בהשתנה (טפטופים) ואבנים בכליות (ענפים ועלים)

  ניתן גם להשתמש בפירות לצורך טיפול בבעיות עור שונות, כוויות, דלקות עור, אפטות בפה והרפס. (לקטוש ולערבב עם שמן זית) על כוויות עור, הרפס וטחורים.

  ניתן גם לכתוש את הפרי והניח על שן כואבת או דלקת בחניכיים.

  באנליזות בהן מיצו את העלים והפרות של ינבוט השדה נמצאו מרכיבים פוליפנולים פלבנואידיים ולכן זה מחזק את העובדה שיש לינבוט פעילות אנטי חימצונית גבוהה.

  רפואה סינית וינבוט השדה

  פירות הינבוט מתמקדים יותר בחיזוק של האדמה, של מערכת העיכול ובעיקר של הטחול. לכן, יעזרו בהורדה וטיפול בסוכרת ובמערכת העיכול, אך גם יעזרו לטחורים, לקנדידה וקושי בהשתנה הקשורים גם הם לחולשה של הטחול לפי הרפואה הסינית.

  עלי הינבוט מטפלים בעיקר בהוצאת חום מהכבד. לכן הם יעילים לטיפול בדלקות שונות, בעיות עור והרפס.

   

  חשוב לזכור

  אפשר בקלות ובכיף להשתמש בפרי עצמו כתבלין. זה מוסיף המון טעם ובריאות, אבל במידה ורוצים ממש לטפל בבעיות בריאותיות שונות, חובה לעבור אבחנה מסודרת ולהתאים את הטיפול הנכון למצב הספציפי.

  בשורה התחתונה, זה הזמן, קצת אחרי הקיץ, קצת לפני הסתיו, צאו לטבע, חפשו את הינבוט, תנסו ותשתפו

  Page Reader Press Enter to Read Page Content Out Loud Press Enter to Pause or Restart Reading Page Content Out Loud Press Enter to Stop Reading Page Content Out Loud Screen Reader Support