שקד שלישי

  האדנואיד או שקד שלישי, ממוקם מאחורי האף בחלק העליון של הלוע מעל השקדים. השקד השלישי שייך למערכת החיסון (כמו השקדים האחרים) ומורכב מרקמת לימפה. ישנם מצבים בהם יש גדילה (לא מוסברת) של השקד השלישי. 

  בגלל מיקומו, גדילה זו יכולה לגרום לחסימה חלקית או מלאה באוויר הנכנס מהאף ובכך לקושי נשימתי או חוסר יכולת לנשום דרך האף.

   

  הסימנים הנפוצים כוללים:

  נזלת כרונית, נשימה דרך הפה, פה פתוח וסנטר שמוט, נחירות, נוזלים באוזניים ודלקות אוזניים חוזרות.

  בחלק מהמקרים, אין צורך בטיפול מיוחד וניתן לחכות עד לגיל חמש לנסיגה אפשרית של השקדים. במידה ויש חשש לנזקים עתידיים או עיכוב בהתפתחות הילד, הטיפול המקובל הוא ניתוח להסרת השקד השלישי. הניתוח עצמו נחשב ניתוח קל, משך הניתוח הוא עד חצי שעה, בהרדמה מלאה, ללא אשפוז.

   

  סיבוכי השקד המוגדל כוללים:

  • קושי נשימתי במאמץ
  • דום נשימה חסימתי בזמן השינה
  • ירידה ביכולת השמיעה (לכן התעכבות בהתפתחות הדיבור)
  • ליקויים בשלד הפנים (בגלל נשימה מהפה בלבד)
  • בעיות התנהגות שונות, (חוסר חמצן בדם גורם לעייפות כרונית ומתבטא בתגובה הפוכה של חוסר סבלנות, חוסר קשב ונמרצות יתר/ היפר אקטיביות).

   

  לפי הרפואה הסינית

   גדילה של השקד ונזלת כרונית קשורים לחוסר איזון של איבר הטחול ויסוד האדמה. ניתן בהחלט להקל על התופעות השונות של השקד השלישי ובחלק מהמקרים גם לצמצם את גודל השקד. הטיפול נעשה ע"י שילוב של דיקור סיני, צמחי מרפא ושינוי תזונה. 

  שינוי תזונתי – תומך ומחזק את מערכת העיכול והטחול ומייבש ליחה. מכיוון שמדובר בילדים השינויים בתזונה נעשים בצורה הדרגתית על מנת לא לגרום לירידה במשקל ובעיית אכילה. 

  צמחי מרפא – ניתנים כמיצוי/ סירופ ממותק או כאבקה, נבחרים בהתאם לאבחנה אישית ומטרתם העיקרית היא ייבוש הנוזלים, חיזוק מערכת העיכול ומערכת החיסון. 

  דיקור סיני – הדיקור נמשך מספר דקות בודדות, אינו כואב, מחזק את מערכת העיכול, מייבש את הנוזלים, מצמצם את השקד ותומך בטיפול התזונתי והצמחי. במידה והילד מסרב או מפחד מהדיקור, ניתן להסתפק רק בצמחי המרפא והתזונה.

  ניתן בהחלט להקל על הילדים ולשפר את איכות חייהם בעזרת הטיפול ברפואה סינית, אך, חשוב לבחון את המצב היטב ולהתייעץ עם רופא אף אוזן גרון (אחד לפחות) לפני ההחלטה על סוג הטיפול. במידה והוחלט לנתח, חשוב לזכור שהניתוח אינו פותר את חוסר האיזון ואת חולשתו של הילד ולכן מספר שבועות לאחר הניתוח מומלץ להגיע לטיפול ברפואה סינית למניעת מחלות בעתיד ולתמיכה וחיזוק של מערכת החיסון ומערכת העיכול.

  Page Reader Press Enter to Read Page Content Out Loud Press Enter to Pause or Restart Reading Page Content Out Loud Press Enter to Stop Reading Page Content Out Loud Screen Reader Support