שקד שלישי

  האדנואיד או שקד שלישי, ממוקם מאחורי האף בחלק העליון של הלוע מעל השקדים. השקד השלישי שייך למערכת החיסון (כמו השקדים האחרים) ומורכב מרקמת לימפה. ישנם מצבים בהם יש גדילה (לא מוסברת) של השקד השלישי. 

  בגלל מיקומו, גדילה זו יכולה לגרום לחסימה חלקית או מלאה באוויר הנכנס מהאף ובכך לקושי נשימתי או חוסר יכולת לנשום דרך האף.

   

  הסימנים הנפוצים כוללים:

  נזלת כרונית, נשימה דרך הפה, פה פתוח וסנטר שמוט, נחירות, נוזלים באוזניים ודלקות אוזניים חוזרות.

  בחלק מהמקרים, אין צורך בטיפול מיוחד וניתן לחכות עד לגיל חמש לנסיגה אפשרית של השקדים. במידה ויש חשש לנזקים עתידיים או עיכוב בהתפתחות הילד, הטיפול המקובל הוא ניתוח להסרת השקד השלישי. הניתוח עצמו נחשב ניתוח קל, משך הניתוח הוא עד חצי שעה, בהרדמה מלאה, ללא אשפוז.

   

  סיבוכי השקד המוגדל כוללים:

  • קושי נשימתי במאמץ
  • דום נשימה חסימתי בזמן השינה
  • ירידה ביכולת השמיעה (לכן התעכבות בהתפתחות הדיבור)
  • ליקויים בשלד הפנים (בגלל נשימה מהפה בלבד)
  • בעיות התנהגות שונות, (חוסר חמצן בדם גורם לעייפות כרונית ומתבטא בתגובה הפוכה של חוסר סבלנות, חוסר קשב ונמרצות יתר/ היפר אקטיביות).

   

  לפי הרפואה הסינית

   גדילה של השקד ונזלת כרונית קשורים לחוסר איזון של איבר הטחול ויסוד האדמה. ניתן בהחלט להקל על התופעות השונות של השקד השלישי ובחלק מהמקרים גם לצמצם את גודל השקד. הטיפול נעשה ע"י שילוב של דיקור סיני, צמחי מרפא ושינוי תזונה. 

  שינוי תזונתי – תומך ומחזק את מערכת העיכול והטחול ומייבש ליחה. מכיוון שמדובר בילדים השינויים בתזונה נעשים בצורה הדרגתית על מנת לא לגרום לירידה במשקל ובעיית אכילה. 

  צמחי מרפא – ניתנים כמיצוי/ סירופ ממותק או כאבקה, נבחרים בהתאם לאבחנה אישית ומטרתם העיקרית היא ייבוש הנוזלים, חיזוק מערכת העיכול ומערכת החיסון. 

  דיקור סיני – הדיקור נמשך מספר דקות בודדות, אינו כואב, מחזק את מערכת העיכול, מייבש את הנוזלים, מצמצם את השקד ותומך בטיפול התזונתי והצמחי. במידה והילד מסרב או מפחד מהדיקור, ניתן להסתפק רק בצמחי המרפא והתזונה.

  ניתן בהחלט להקל על הילדים ולשפר את איכות חייהם בעזרת הטיפול ברפואה סינית, אך, חשוב לבחון את המצב היטב ולהתייעץ עם רופא אף אוזן גרון (אחד לפחות) לפני ההחלטה על סוג הטיפול. במידה והוחלט לנתח, חשוב לזכור שהניתוח אינו פותר את חוסר האיזון ואת חולשתו של הילד ולכן מספר שבועות לאחר הניתוח מומלץ להגיע לטיפול ברפואה סינית למניעת מחלות בעתיד ולתמיכה וחיזוק של מערכת החיסון ומערכת העיכול.

  מידע נוסף בנושא

  שקד שלישי אצל ילדים

  הורים יקרים, אם הילד שלכם מתלונן או סובל מאחת הבעיות או התופעות הבאות, יכול להיות שיש לו שקד שלישי / אדנואיד מוגדל –  דלקות אוזניים חוזרות כמו גם נוזלים באוזניים, קושי בנשימה מהאף, דיבור כמו בזמן צינון, הפרעת נשימה חסימתית בשינה, נזלת כרונית, נחירות, עייפות, היפר אקטיביות, התפתחות מוטורית ושפתית איטית וכמובן, גם יכול להיות נוזלים באוזניים שגורמים להפרעה בשמיעה ולכן הילד ישאל כל הזמן- מה? מה אמרתם?

  במידה וחלק מהתופעות מאפיינות את הילדים שלכם, חשוב להתייעץ עם רופא הילדים וגם עם אף אוזן גרון ולוודא האם אכן מדובר בהגדלה של שקד שלישי אצל ילדים. אין צורך להילחץ מהעניין, מכיוון שלרפואה הסינית יש כלים מצויינים להתמודד עם שקד שלישי אצל ילדים. אבל רגע לפני שנדבר על הרפואה הסינית, כדאי להבין מהו בכלל שקד שלישי ולמה זה בעייתי שהוא גדל.

  שקד שלישי אצל ילדים – מה זה בכלל?

  שקד שלישי אצל ילדים נקרא – אדנואיד מוגדל. זהו חלק אחד ממערכת השקדים. יש לכל בני האדם שלושה שקדים, שנים בגרון ואחד מאחורי האף או בין האף לפה מבפנים. לעיתים יש הגדלה של שני השקדים שבגרון (עלול לגרום לקושי בבליעה ואף לקושי בנשימה מהפה ובדיבור) ולעיתים יש הגדלה של השקד השלישי (משפיע יותר על הנשימה מהאף ועל תעלות האף והאוזניים). שקד שלישי אצל ילדים, גורם לחסימה של תעלות האף והאוזניים ולכן יש קושי בנשימה מהאף וגם באיוורור של תעלות האוזניים וכתוצאה מכך הצטברות של נוזלים באוזניים והפרעה לשמיעה תקינה (לא! לא מדובר בהפרעה אורגנית של האוזן או בתפקוד לקוי של מערכת העצבים ומערכת השמע באיזור. רק הצטברות נוזלים). 

  מערכת השקדים היא שמזהה מזהמים שונים שנשאפים והיא אחראית לייצור של נוגדנים. לכל ילד יש שקד שלישי אבל לא כל ילד סובל מגדילה עודפת של השקד השלישי שפוגעת בתפקודו. ישנה סברה שהדבר קורה כתוצאה מחשיפה לזיהומים בדרכי הנשימה או לרגישות או אלרגיה למזונות שונים.

  ברפואה הקונבנציונאלית הטיפול בשקד השלישי / אדנואיד מוגדל יכול להיות תרסיס משולב עם סטרואידים בנסיון להקטין אותו. ברוב המקרים הטיפול לא יעיל ופונים לטיפול כירורגי שכולל הסרת השקד השלישי או הקטנתו. לפעמים הניתוח משלב גם ניתוח לכפתורים באוזניים, על מנת לעזור לאיוורור האוזן במידה וימשיכו להצטבר נוזלים באוזניים.

  רפואה סינית וטיפול בשקד שלישי אצל ילדים

  הרפואה הסינית היא במקרים רבים הפתרון הטוב ביותר למצב של שקד שלישי מוגדל, אך עדיין לא חוסם ב 100 אחוז את התעלות. ברפואה הסינית אנו מבינים את מקור הבעיה, כלומר, מדוע השקד השלישי גדל- ופותרים את הבעיה מהמקור, כך שהבעיה לא חוזרת. אם מדובר ברגישות, אם מדובר בחולשה של מערכת החיסון, אם מדובר בחוסר איזון של מערכת העיכול, נעשת אבחנה מסודרת ומותאם הטיפול המדויק ביותר לכל ילד. חשוב לשלב גם דיקור סיני לילדים וגם צמחי מרפא ותזונה, בצורה זו התוצאה מגיעה הכי מהר.

  טיפול ברפואה סינית לילדים חשוב שיעשה על ידי מטפל שסיים ללמוד את הלימודים הבסיסיים של הרפואה הסינית ובנוסף עבר התמחות טיפול בילדים ברפואה סינית. לאחר סיום הלימודים של הרפואה הסינית, עשיתי התמחות בטיפול בילדים ובמקביל היה חשוב לי ללמוד עוד דברים שיכולים לתת לי ידע כדי לתת את הטיפול הכי מדוייק ונכון- פסיכולוגיה של הילד, שיטת אדלר, תזונת ילדים ואפילו לימודי קוסמות ודרמה, על מנת להתחבר היטב לילדים, בדרך לריפוי.

  היום, אני כבר אחרי 20 שנות טיפול בילדים ומאות מקרים מוצלחים של טיפול בשקד שלישי אצל ילדים ומניעת ניתוח מיותר ברוב המקרים.

   אשמח להיות זה שיעזור לכם וילדכם להימנע מניתוח ולשפר את איכות החיים של כל המשפחה.

  Page Reader Press Enter to Read Page Content Out Loud Press Enter to Pause or Restart Reading Page Content Out Loud Press Enter to Stop Reading Page Content Out Loud Screen Reader Support