כאבים בכתף

  אחת התלונות השכיחות ביותר בתחום האורטופדיה היא כאב בכתף. הכאב בכתף מגביל מאוד בפעילות גופנית, מטריד, ומונע פעולות יום יומיות פשוטות בכל גיל. רפואה סינית (במיוחד דיקור סיני) יעילה ביותר בהקלה וטיפול בכאבי כתף ממקורות שונים

  הסיבות הרפואיות לכאב בכתף:

  דלקת בגידי הכתף 

  בעקבות דלקת של השרירים מסביב לכתף, נוצר כאב באזור הדלקת. במידה והדלקת נמצאת בשרירים שמסביב לכתף (rotator cuff), נזהה כאב יחסית קטן שמוגבל בתנוחות או תנועות מסויימות. במידה והדלקת ממוקמת בשריר הדו ראשי, נרגיש כאב בחלק הקדמי של הכתף עם נטייה לכיוון המרפק.

  שתי הדלקות מהסוג הזה נפוצות יותר לספורטאים או לאנשים שעובדים רבות עם הכתף, או לאנשי מחשבים.

  בורסיטיס

  שם נוסף לבורסיטיס הוא דלקת האמתחת או דלקת של הבורסה. הבורסה היא למעשה מעיין כיס שנמצא מסביב למפרק, מלא בנוזלים ומטרתו להגן על המפרק.

  בורסיטיס היא תופעה מאוד נפוצה בגיל המבוגר או לאנשים מאוד פעילים עם הידיים (גננים למשל), או במקרה של פעולה חד פעמית אבל ממושכת שמאמצת את אזור הכתף.

  הכאב בבורסיטיס הוא כאב ממוקד שלא בהכרח תלוי בתנועה של הכתף. בנוסף לכאב בכתף, יכולה לעיתים גם להופיע נפיחות קלה באזור ואדמומיות.

  קרע בגידי הכתף

  לעיתים רחוקות יותר, יאובחן קרע באחד מגיד הכתף, אשר גורם לכאב בכתף. קרע בכתף שכיח יותר בגיל המבוגר,מכיוון שעוצמת הגידים וגמישותם יורדת, או כאשר יש טראומה מקומית חזקה באזור.

  כאבים בכתף ובצוואר בעקבות בלט או פריצת דיסק

  כאבים בכתף או בצוואר לא חייבים לנבוע כתוצאה מבעיה בכתף או בצוואר. מקרה של בלט או פריצת דיסק צווארי, ישנה אפשרות שבהחלט נרגיש כאבים חזקים לאורך הכתף ולכיוון הידיים.

  כאבים בכתף ובצוואר בעקבות שינויים בעצמות

  שינויים ניווניים בעצמות הן תופעה שכיחה נורמאלית בעיקר בגיל המבוגר. כתוצאה מהידלדלות העצם ותפקוד לקוי של האיברים הפנימיים, העצמות משנות את צורתן ויחד עם השינוי מגיעה גם לעיתים הדלקת ואיתה הכאבים באזור השינוי.

  נפילה על הכתף

  כמה שזה נשמע בנאלי, חלק גדול מאוד מהמקרים של כאבי כתף ודלקת בכתף מקורם בנפילה או מכה חזקה על הכתף שגורמת לדלקת מקומית.

  כתף קפואה

  כתף קפואה היא תופעה ממש לא נעימה שבה הכתף מתאבנת / קופאת, מכחילה וגורמת לכאבים עזים. התופעה נגרמת כתוצאה מדלקות חוזרות של הכתף וכתוצאה מחוסר תנועה וגמישות בשרירי הכתף.

  הסימפטומים של כתף קפואה

  בשלב הראשון, הכאב יופיע רק לעיתים במהלך היום או הלילה , כאשר יש פחות תנועה של הכתף. בנוסף נרגיש בשלבים הראשונים של כתף קפואה, כאבים הדומים לדלקת בכתף. עלול להיות קושי בהרמת היד, סירוק השיער, סגירת החזיה או הרמת היד בשביל לקחת צלחת מהארון. בשלב מתקדם יותר, הכאב בכתף הופך לקבוע יותר, לא קשור בהכרח לתנועה, לא קשור בהכרח לילה והכאבים מתעצמים. בעקבות הכאב העצום, נמנעים מתנועה של הכתף ובכך גורמיםלאורך זמן לקיבעון תנועתי ולהידבקויות בכתף. בשלב האחרון, למעשה לא ניתן להזיז את היד בכלל, גם מכיוון שיש מוגבלות בתנועה, אך בעיקר בעקבות כאב עצום בכל תנועה ותנועה.

  טיפול רפואי בכאב בכתף

  הטיפול הרפואי דומה לכל סוגי כאבי הכתף. שלב ראשון יומלץ טיפול פזיוטרפיה במקביל למנוחה בפעילות הגורמת לכאב. שלב שלי של טיפול בכאב הוא טיפול בדלקת המקומית ושיכוך הכאבים. טיפול תרופתי נוסף יותר חזק הוא טיפול מקומי בזריקת קורטיזון (סטרואיד) ובמקרים הגרועים ביותר יומלץ ניתוח (ברוב המקרים התוצאה של ניתוח לא ממש טובה והכאבים חוזרים).

  המלצות לטיפול בכתף בבית

  • קירור המקום בקרח.
  • מנוחה למקום מפעילות גופנית או מאותה פעילות שגרמה לדלקת.

  עזרה מבורכת בכאבי הכתף ע"י רפואה סינית

  רפואה סינית יכולה באמת להקל על רוב המקרים של כאבי הכתף במהירות רבה וביעילות. במקרים של כתף קפואה או בורסיטיס, הם מקרים מעט יותר מורכבים ולכן הקלה מגיעה לאחר יותר זמן.

  הטיפול בכאבי כתף נעשה בעיקר ע"י דיקור סיני (הוכח במחקרים רבים ביעילותו בכאבי כתף שונים). במידת הצורך נעזר גם בתוספי תזונה או צמחי מרפא, על מנת להביא להקלה מהירה יותר ולריפוי שלם לאורך זמן.

  Page Reader Press Enter to Read Page Content Out Loud Press Enter to Pause or Restart Reading Page Content Out Loud Press Enter to Stop Reading Page Content Out Loud Screen Reader Support