דיכאון

  עמוד 1 מ- 2

  דיכאון היא תופעה נפוצה ביותר בארץ ובעולם המערבי. לפי הנתונים של ארגון הבריאות העולמי, מאות מיליוני אנשים בעולם סובלים מדיכאון. דיכאון יכול להופיע בכל גיל, אך לגיל המבוגר יש רגישות גבוהה יותר לסבול מדיכאון.

  דיכאון היא למעשה תופעה נפשית שבאה והולכת וגורמת לפגיעה משמעותית באיכות החיים וביכולת לנהל אורח חיים נורמאלי. במקרים חמורים, דיכאון עלול להוביל להתאבדות.

  מדובר על תופעה שכיחה ביותר שהופכת ל"מגפה" בעולם המערבי ובקרוב למחלה השכיחה ביותר (אפילו יותר שכיחה מהתקפי לב וסרטן).

  סימנים לדיכאון

  הסימנים לדיכאון יכולים לבוא וללכת ובעיקר כוללים מצב רוח מדוכדך לאורך זמן, אובדן של עניין בחיים, חוסר חשק, חוסר יכולת לייצר הנאה, חוסר ביטחון ודימוי עצמי נמוך, הפרעה בשינה, חולשה כללית, חוסר יכולת להתרכז, חוסר תאבון והפרעות שינה.

  מה זה בעצם דיכאון?

  בדיכאון, לעומת עצבות רגילה ונורמאלית תחושות העצב והדיכוי חורגות מהפרופורציה. בחיי היום יום מתרחשים אירועים שעלולים לגרום לעצבות, אבל אנשים שסובלים מדיכאון אינם מסוגלים להתמודד עם המצבים האלה ולהמשיך לתפקד כרגיל.

  בנוסף לרגשי עצבות מתמשכים, האדם הדיכאוני ירגיש תחושות שונות של ריקנות, חוסר חשק לחיות ותחושה כללית שאין מטרה לחייו.

  סוגים של דיכאון

  • דיכאון מז'ורי.
  • דיכאון דיסתימיה.
  • הפרעה דו קוטבית / מניה דיפרסיה.

  דיכאון מז'ורי

  דיכאון מסוג זה מתאפיין כדיכאון אקוטי, חריף מאוד ונקרא גם דיכאון קליני.

  דיכאון זה מתאפיין בתחושה של כבדות, עצבות גדולה, חוסר חשק לכל, חוסר תאבון וריחוק מהסביבה. דיכאון מסוג זה יכול להיארך ימים וגם שבועות וחודשים, אך טיפול מתאים יכול לעזור ל 90 אחוזים מהאנשים שסובלים מדיכאון מסוג זה.

  דיכאון מסוג דיסתימיה

  דיכאון זה הוא סוג של דיכאון חרדתי, כרוני (בניגוד לדיכאון מז'ורי שהוא יותר זמני). מצד אחד זהו סוג של דיכאון פחות חמור ואקוטי, אך מצד שני המאובחנים בדיכאון מסוג דיסתימיה, נמצאים במצב של דיכאון קבוע, דיכאון אישיותי, בעל השלכות ארוכות טווח.

  כמובן שדיכאון מסוג זה נמשך שנים ובחלק גדול מהמקרים, האנשים שסובלים מדיכאון דיסתימיה לא מודעים למצבם כלל. לעיתים, דיכאון מסוג זה מתחיל בגיל צעיר, אצל ילדים או מתבגרים וממשיך לאורך החיים עד גיל מבוגר (עם או בלי טיפול).

  אצל ילדים או מתבגרים נזהה מצב רוח ירוד, מופנמות או רגזנות ממושכת, חוסר תאבון או אכילת יתר (ניסיון למשיכת לב או רצון להרגיש חיים), קושי בריכוז ובעיות שינה.

  אינדקס המאמר

  דיכאון

  דיכאון דו – קוטבי / מניה דיפרסיה

  כל העמודים

  הקודם – הבא >>

  Page Reader Press Enter to Read Page Content Out Loud Press Enter to Pause or Restart Reading Page Content Out Loud Press Enter to Stop Reading Page Content Out Loud Screen Reader Support