טיפול בנשירת שיער על ידי הרפואה הסינית

  נשירת שיער הוא מצב שכיח המשפיע על גברים ונשים כאחד. נשירת שיער  יכולה להיגרם ממגוון גורמים, כולל גנטיקה, חוסר איזון הורמונלי, מתח ומצבים רפואיים מסוימים. אמנם נשירת שיער נחשבת לעתים קרובות לנושא קוסמטי, אך יכולה להיות לה השפעה משמעותית על ההערכה העצמית ואיכות החיים של האדם. למרבה המזל, ישנן מספר אפשרויות טיפול זמינות לנשירת שיער, כולל רפואה סינית מסורתית ורפואה מודרנית.

   

  הרפואה הסינית המסורתית שימשה במשך מאות שנים לטיפול במגוון מצבים בריאותיים, כולל נשירת שיער. לפי הרפואה הסינית, נשירת שיער נגרמת לרוב מחוסר איזון במערכות פנימיות ובאיברים פנימיים  של הגוף. ממש כמו שנבדוק את שורשי העצים כאשר נרצה לבדוק האם יש בעיה או מחלה לשורשי העצים כאשר נראה בעיה לעץ עצמו, גם לשיער יש שורשים שניזונים מאיברים פנימיים ומחומרים שונים שמקבלים דרך התזונה או מיוצרים בגוף. כאשר הספיגה או ההספקה איננה מספקת, תופיעה נשירת שיער. נשירת שיער יכולה להיגרם ממגוון גורמים, כולל תזונה לקויה, מתח ורעלים סביבתיים. מטפלים ברפואה סינית משתמשים בשילוב של תרופות צמחיות, דיקור סיני ושינויים תזונתיים כדי לעזור להחזיר את האיזון לגוף ולקדם את צמיחת השיער.

   

  אחד מצמחי המרפא הנפוצים ביותר ב-TCM לנשירת שיער הוא He Shou Wu, הידוע גם בשם Fo-Ti. צמח זה מזין את הכבד והכליות, הנחשבים לאיברים חשובים לצמיחת שיער. כמו כן, הוא משפר את זרימת הדם ומקדם ייצור של זקיקי שיער חדשים. צמחי מרפא אחרים הנפוצים ב-TCM לנשירת שיער כוללים את דונג קוואי, אשר מווסת חוסר איזון הורמונלי, וג'ינסנג, אשר משפר את זרימת הדם ומקדם צמיחת שיער.

   

  בנוסף לתרופות צמחיות, דיקור סיני משמש לעתים קרובות ב-TCM עבור נשירת שיער. דיקור סיני כולל החדרת מחטים דקות לנקודות ספציפיות בגוף כדי לעורר את זרימת האנרגיה ולקדם ריפוי. עבור נשירת שיער, נקודות דיקור על הקרקפת וסביב האוזניים ממוקדות לעתים קרובות. נקודות אלו משפרות את זרימת הדם לקרקפת ומקדמות את הצמיחה של זקיקי שיער חדשים במקביל לדיקור סיני עמוק יותר אשר מטפל בחוסר האיזון של האיברים הפנימיים.

   

  בעוד ש-TCM יכול להיות יעיל לטיפול בנשירת שיער, לרפואה המודרנית יש גם מספר אפשרויות טיפול זמינות. אחד הטיפולים הנפוצים ביותר לנשירת שיער הוא מינוקסידיל, הנמכר תחת שם המותג Rogaine. מינוקסידיל היא תמיסה מקומית הנמרחת ישירות על הקרקפת.  פועלת על ידי הגברת זרימת הדם לזקיקי השיער והמרצת צמיחת שיער. מינוקסידיל זמין ללא מרשם והוכח כיעיל אצל גברים ונשים כאחד.

   

  טיפול נפוץ נוסף לנשירת שיער הוא פינסטריד, הנמכר תחת שם המותג Propecia. Finasteride היא תרופת מרשם הנלקחת דרך הפה.  פועלת על ידי חסימת ייצור הורמון הנקרא DHT, הידוע כתורם לנשירת שיער. Finasteride הוכח כיעיל בגברים, אך אינו מומלץ לשימוש בנשים.

  חשוב לזכור שהטיפול המודרני מנסה לטפל באופן מקומי בנשירת השיער, אינו מטפל בשורש הבעיה ואינו מאזן את האיברים והמערכות הפנימיות ובנוסף לעיתים רבות הוא בעל תופעות לוואי שונות שאף גורמות לחולשה או חוסר איזון נוסף של המערכת.

   

  בנוסף למינוקסידיל ולפינסטריד, ישנם מספר טיפולים נוספים הזמינים לנשירת שיער, כולל ניתוח השתלת שיער וטיפול בלייזר ברמה נמוכה. ניתוח השתלת שיער כולל השתלת זקיקי שיער מאזור אחד של הקרקפת לאחר. הליך זה שמור בדרך כלל לאנשים עם נשירת שיער מתקדמת ויכול להיות יקר וכמובן שאינו מטפל בשורש הבעיה. טיפול בלייזר ברמה נמוכה כולל שימוש במכשיר מיוחד להמרצת צמיחת שיער. טיפול זה עדיין חדש יחסית, ויעילותו עדיין נחקרת.

  לסיכום, טיפול בנשירת שיער היא מצב שכיח בקליניקה ושכיח באופן כללי לגברים ונשים, שיכול להשפיע באופן משמעותי על ההערכה העצמית ואיכות חייו של האדם. בעוד שלרפואה הסינית המסורתית ולרפואה המודרנית יש מספר אפשרויות טיפול זמינות, חשוב להתייעץ עם איש מקצוע בתחום הבריאות כדי לקבוע את מהלך הטיפול הטוב ביותר עבור הצרכים האישיים שלך. בין אם תבחר להשתמש בצמחי מרפא ודיקור או בתרופות מרשם וניתוח, הדבר החשוב ביותר הוא לפעול ולפנות לטיפול ועדיף כמובן לשלב טיפול פנימי במקביל לטיפול חיצוני.

  Page Reader Press Enter to Read Page Content Out Loud Press Enter to Pause or Restart Reading Page Content Out Loud Press Enter to Stop Reading Page Content Out Loud Screen Reader Support